Türkiye’nin En Huzurlu Yeri – BOZCAADA

Tarihin Yazıldığı Yer – ROMA
18 Nisan 2017

bozcaada-pakize-birgezgininnotlari

Türkiye’nin En Huzurlu Yeri – BOZCAADA

       Bilenler bilir, Pakize adında bir köpek yaşar Bozcaada’da. Her gün vapura biner, Bozcaada’dan Geyikli’ye gider. Vapurda en sevdiği karışık tostu kendisine ikram edilir, adisyona ise sadece “Pakize” yazılır. Patronun torpillisidir.

Bir rivayete göre sevgilisiyle buluşmaya, diğer bir rivayete göre ise ölen sevgilisini aramaya gider Geyikli’ye. Bir keresinde fırtınadan seferler iptal olur, Pakize Bozcaada’ya dönemez. İskelede vapur beklerken sahil güvenlik bunu görür ve karşıya geçirir.

Halkın sevgilisidir. Adadaki tüm mekanlara girişi serbesttir ve yemeği hep hazırdır. Pakize köpek, Bozcaada’nın yaşayan efsanesidir.

İşte böyle bir yer Bozcaada. Yedisinden yetmişine iyi insanların bir araya toplandığı, hoşgörünün ve gülümsemenin hiç eksik olmadığı, bana göre Türkiye’nin en huzurlu yeri.


A. BOZCAADA HAKKINDA BİLGİLER

Çanakkale’nin bir İlçesi olan Bozcaada, 2.700 kış nüfusu ve 40 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük 3. adasıdır. Eski adı ise Tenedos’tur.bozcaada-liman-birgezgininotlari

Kim tarafından yaptırıldığı belli olmayan, eski fakat günümüze kadar iyi korunmuş bir kalesi vardır. (Bozcaada Kalesi)

Ada merkezi, Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılır.

Dünyanın en önemli gezi dergilerinden olan “Conde Nast Traveller” tarafından dünyanın en güzel 22 adasından biri seçilmiştir. (5. Sırada)

Marketlerinde poşet yerine kese kağıdı, dükkanlarında ise kağıt torba kullanılır. Üzerinde herhangi bir reklam bulunmaz. Sadece Bozcaada yazar. Ülkemizde bu kadar turistik olup da markalaşmanın henüz giremediği tek yerdir.

Eski Rum evleri, el değmemiş bakir koyları, rengarenk küçük kafeleri, sokak meyhaneleri, dondurması (özellikle sakızlı dondurma), başta domates ve gelincik olmak üzere türlü türlü reçelleri, gün batımı manzarası, üzüm bağları ve şarapları ile meşhurdur.

Batı tarafında Polente Deniz Feneri ve hemen yanında Rüzgar Enerji Santrali bulunur. Bu santral, ada ihtiyacının 30 katı kadar elektrik üretir ve ihtiyacı olandan fazlasını ilgili kuruma vererek çevreyi kirletmeden ülkeye destek olur. Eşsiz gün batımı manzarası ise buradan izlenir. Özellikle havanın berrak olduğu bir günü tercih ederseniz unutamayacağınız güzellikte bir gün batımına şahit olursunuz.

Ada’da birçok isimsiz ve el değmemiş koy bulunur. Bunların haricinde Ayazma, Habbele, Akvaryum, Tuzburnu, Sulubahçe ve Beylik Koyları en meşhurlarıdır. Hepsi birbirinden güzel olduğu için aralarında tercih yapmak zordur.

bozcaada-harita-birgezgininnotlari

Eğer yakınında cafe veya restoran olsun isterseniz Ayazma Plajı’nı, sandalyenizi ve diğer ihtiyaçlarınızı alıp sessiz ve sakin bir koy isterseniz de diğerlerini tercih edebilirsiniz. Benim favorim ise her zaman Sulubahçe olmuştur.

Bozcaada’nın suyu sert, havası rüzgarlı, ortamı ise sakindir. Özellikle kamp yapmayı sevenlerin uğrak noktasıdır. Ayrıca kafa dinlemek için gidilebilecek en uygun yerlerdendir.

Ada’da yapılaşma yasaktır. İmara açma çabaları devam etse de adalılar ve sevenlerinin direnişi sürmektedir. #bozcaadabizim

B. BOZCAADA’YA GİDERKEN YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

Öncelikle Bozcaada’nın bakir koylarında denize girme niyetiniz varsa arabanızın bagajında mutlaka plaj şemsiyesi, sandalye, elde taşınan ve içine buz koyularak içeceklerin soğuk kalmasını sağlayan dolap 🙂 (neyden bahsettiğimi anladınız), kitap, şapka, hoparlör (telefona bağlanan küçüklerden) ve eğer dalış merakınız varsa dalışla ilgili her şeyi (şnorkel, zıpkın vs.) bulundurmanızı öneririm.

Adada sürekli güzel manzaralarla karşılaşacağınızdan fotoğraf makinenizi (varsa GoPro) ve akşamları serin olduğundan uzun kollu giysilerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

C. BOZCAADA’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

Bozcaada’ya gitmek için Mayıs-Eylül ayları arası en uygun dönemdir.

bozcaada-bag-bozumu-birgezgininnotlariSakinliği isteyenler Mayıs, Haziran ve Eylül aylarını, kalabalık sevenler ve denizin biraz daha sıcak olmasını isteyenler ise Temmuz-Ağustos aylarını tercih edebilirler.

Bence Bozcaada’ya gitmek için en uygun dönem 2 gün süren bağ bozumu zamanıdır. Eylül’ün ilk hafta sonu yapılan bu festivalde, bağlarda çalışan işçilerle beraber traktörlere binilip bağlara gidilir ve bağ bozumu başlar. Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasında veya traktörle taşınarak canlı müzik eşliğinde ada merkezindeki festival alanına götürülür ve çeşitli konserler, eğlenceler, yarışmalar vs. 2 gün boyunca devam eder. Biraz kalabalık olsa da bağ bozumu zamanı Bozcaada bir başkadır.

Çok tercih edilen bir dönem olmasa da yalnızlığı seven ve kafa dinlemek isteyenlere ise Ekim-Nisan ayları arası gitmelerini tavsiye ederim. Adada kışın açık olan ve hatta canlı müzik yapan mekanlar da vardır.

D. BOZCAADA’YA NASIL GİDİLİR ?

İstanbul’dan Bozcaada’ya 3 farklı alternatif yol güzergahı bulunmaktadır. Diğer şehirlerden ulaşmak isteyenler ise bu güzergahlara göre bir yol haritası çıkarabilirler.

1. Alternatif

İstanbul – Ataşehir’de ikamet etmekte olduğumdan, benim için en hızlı alternatif bu. Ücret olarak ise biraz pahalı. Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücreti toplam 84 TL civarı olduğundan gidiş dönüş yaklaşık 170 TL ekstra bir ödeme çıkıyor (Ağustos-2017). Fakat İstanbul’un Anadolu yakasında oturanlar için en hızlı güzergah kesinlikle bu.

İstanbul – Osmangazi Köprüsü – Karacabey – Bandırma – Biga – Lapseki – Çanakkale – Geyikli ve feribot ile Bozcaada 

Not-1: Çanakkale’ye geldikten sonra İzmir yoluna çıkılarak, Bozcaada tabelasını görünceye dek devam edilir. Bozcaada tabelasından içeri girdikten yaklaşık 18 km sonra Geyikli iskelesine ulaşırsınız. Bu durum 3 alternatif güzergah için de geçerlidir.
Not-2: Geyikli-Bozaada arası feribot yaklaşık 30 dk. sürmektedir.

2. Alternatif

Avrupa yakasından gideceklerin bu güzergahı kullanmalarını öneririm. Hatta trafiğin olmadığı bir saatte yola çıkılacaksa Anadolu Yakası’nda oturanlara da tavsiye ederim. 2 kere feribota binildiği için süre olarak biraz daha uzun sürer (1 saat kadar) fakat manzarası harika olan bir rotadır.bozcaada-feribot-birgezgininnotlari

Önce İstanbul – Silivri – Tekirdağ – Malkara – Keşan – Gelibolu güzergahı kullanılır. Sonrasında ise Gelibolu’dan, Eceabat’tan veya Kilitbahir’den arabalı feribot kullanılarak karşıya geçilir.

Gelibolu – Lapseki Feribotu (35 dk)

Eceabat – Çanakkale Feribotu (25 dk)

Kilitbahir – Çanakkale Feribotu (15 dk)

Kara ve deniz yolu olarak hesap edildiğinde toplamda mesafe ve süre olarak hepsi hemen hemen aynıdır. Hangi feribotta sıra beklemeyecekseniz onu tercih etmenizi öneririm.

3. Alternatif

İstanbul – Yenikapı Feribotu – Bandırma – Biga – Lapseki – Çanakkale – Geyikli ve feribot ile Bozcaada

Yenikapı feribotu ile Bandırma’ya geçiş yaklaşık 2.5 saat sürdüğünden ve çok fazla feribot seferi bulunmadığından bu yol çok kullanışlı değildir. Fakat daha az araba kullanmak isteyenler bu güzergahı tercih edebilirler.

E. BOZCAADA’DA NEREDE KALINIR ?

bozcaada-birgezgininnotlari-murevi-otelBozcaada’da birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Doğal SİT alanı olması nedeniyle binalar genelde eski (birçoğu tarihi) fakat çok güzel bir mimariye sahiptirler.

Bazı oteller konfor anlamında beklentiyi karşılayamadıklarından otel seçimine özen gösterilmelidir. Fakat nereye giderseniz gidin hoş sohbet ve güzel bir kahvaltıyla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Merkezde kalmak isteyenlere Rum mahallesini, merkez dışında kalmak isteyenlere ise bağ evlerini tavsiye ederim.

Benim ilk tavsiyem Rum Mahallesinde bulunan Mürevi Otel. Her gittiğimde burada kalırım. Hem çok merkezi bir konumda bulunur hem de harika bir kahvaltısı vardır.

Bozcaada’da konaklama için diğer önerilerim ise; Ayazma ve Sulubahçe Plaj’larına çok yakın konumda olan yeşillikler içerisindeki K Otel, merkeze 15 dakika yürüme mesafesindeki Patiska Bağ Evi ve deniz kenarında bulunan bungalov odalara sahip Ataol Otel.

1. Mürevi Otel (Merkez-Rum Mahallesi)

2. K Otel (Adanın merkeze uzak ve Ayazma Koyu’na yakın tarafında bulunuyor.)

3. Patiska Bağ Evi (Merkeze 15 dakika yürüme mesafesinde)

4. Ataol Otel (Akvaryum Koyu’na yakın bir konumda)

F. BOZCAADA’DAN NE ALINIR ?

Bozcaada alışveriş için ideal bir yerdir. Yerel ada şarapları, reçel (özellikle domates ve gelincik), zeytin ve zeytinyağı Bozcaada’dan alınması gereken en önemli şeylerdir.

bozcaada-pazar-birgezgininnotlari

Ada meydanında ve ara sokak butiklerinde satılan el yapımı hediyelik eşyalar, çeşitli otlar (özellikle dağ kekiği), bitki çayları, seramik işlemeler, kolye, bileklik, küpe gibi takılar ve kekik balı da alınması gerekenler arasındadır.

G. BOZCAADA’DA NE YENİR, NE İÇİLİR ?

• Polente Cafe & Bar

Bozcaada’nın en popüler Cafe&Barı olan Polente, ismini adanın batı burnunda (yani merkeze göre en uzak nokta) bulunan deniz fenerinden alıyor.

Gündüzleri sakin bir cafe olarak hizmet verse de akşam özellikle saat 23.00’ten sonra oldukça hareketleniyor ve mekanın etrafındaki sokaklar bile tıklım tıklım doluyor.

bozcaada-polente-birgezgininnotlari

Ağırlıklı olarak hareketli yabancı müzikler tercih edilen, sadece içecek ve atıştırmalık servisi yapılan Polente, Bozcaada’nın en favori mekanlarından. Özellikle geceleri mutlaka gidilmeli.

• Eski Kahve

Ada merkezinde bulunan ve 100 yıllık tek katlı tarihi bir binada hizmet veren Eski Kahve, insana huzur veren bahçesi, güler yüzlü sahibesi ve çeşit çeşit kahveler içeren zengin menüsü ile benim adadaki favori mekanımdır.

bozcaada-eski-kahve-birgezgininnotlari

Aynı zamanda, uzun süredir ertelediğim Bozcaada blogumu yazmaya karar verdiğim ve 3 gün üst üste saatlerimi geçirdiğim yerdir.

Kahvelerin haricinde en önemli spesiyali olan sakızlı muhallebiyi denemeden sakın ola dönmeyin.

Fiyatlar ise ada ortalamasının altında.

• Çiçek Pastanesi

Türk Mahallesi tarafında bulunan ve tarihi bir çınar ağacının gölgesine konumlanmış olan Çiçek Pastanesi, Bozcaada’nın en isim yapmış pastanesi ve dondurmacısıdır. Burası aynı zamanda adanın eski kütüphanesiymiş.

Kahvaltısı da oldukça güzel olup sadece Çiçek Pastanesi’nde bulabileceğiniz 150 yıllık geçmişi olan bademli kurabiye ve Hacı Tahir her yerde bulamayacağınız tatlardandır.

Dondurma konusunda da çok meşhur olan pastanenin, Rum Mahallesinde Çiçek Dondurmacısı adında ve önünde sürekli kuyruk olan bir de dondurmacısı bulunuyor.

• Sandal

Bozcaada’nın en güzel mezelerini nerede yiyebiliriz diye soranlara hiç düşünmeden “Sandal” derim. Daha iyisi yapılana kadar en iyi mezeler hala buradakiler.

bozcaada-rum-mahallesi-sandal-birgezgininnotlari

Adaya özel “patlıcan avukma”, “vişneli yaprak sarma”, “elmalı semizotu”, “kabak çiçeği dolması” ve “ege mezesi”ni mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Fiyatlar ortalama düzeyde, fakat Bozcaada’nın en popüler balıkçısı olduğundan yer bulmak son derece zor. Önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

• Fusca

Adanın merkezinde ve deniz kenarında bulunan Fusca için, hafif bir müzik eşliğinde geceyi noktalayabileceğiniz en güzel mekan diyebilirim. Güzel manzarası, güler yüzlü çalışanları ve zengin içecek menüsüyle sınıfının 1 numarası.

• Salhane

Deniz kenarında bulunan ve Bozcaada Kalesi manzarasına sahip Salhane Cafe&Bar, eskiden Bozcaada’nın simge mekanlarından biriymiş, fakat kapanmış. Bu sene ise yeniden hizmet vermeye başlamış.

bozcaada-salhane-birgezgininnotlari

Alkollü-alkolsüz menüsü bulunan ve harika bir manzaraya sahip olan cafe, aynı zamanda adanın konser alanı durumunda. Bütün konserler burada düzenleniyor.

Gelmeden önce Biletix’den konser programına bakmanızı tavsiye ederim.

• Vahit’in Yeri

“Vahit’in Yeri” adanın merkeze uzak tarafında bulunan Ayazma Plajı’ndaki iki restorandan biri. Aynı zamanda da Ayazma Plajı’nı tercih etme sebebim.

Çok zengin bir menüye sahip fakat özellikle patates kızartması, yoğurtlu kabak, kalamar ve çoban salatasını denemenizi öneririm.

Fiyatları ise Bozcaada standartlarının altında.

• Coffee Shelter

Adanın birçok yerinde güzel kahve içebilirsiniz fakat burada özel kahve içersiniz.

2015 yılında açılan Coffee Shelter, müzik eşliğinde kahvenizi yudumlayabileceğiniz ve keyifle sohbet edebileceğiniz bir mekan.

Özellikle kahve severlere tavsiye ederim.

• Yalova Meyhanesi

Son gidişimde adadaki bir dostuma, buranın en güzel meyhanesi neresi diye sormuştum. O da “Yalova Mehyanesi” olduğunu söylemişti. Bunun üzerine keşfettik burayı.

Rum Mahallesi’nde bulunan Yalova Meyhanesi, gürültüden patırtıdan hafifçe uzaklaşmak ve daha sessiz bir yer arayanlar için ideal mekan.

yalova-meyhanesi-bozcaada-birgezgininnotlari

1940 yılında Çanakkale’de açılan ilk şubesi hala hizmet vermeye devam ediyor.

Bozcaada’da ki ise 2015 yılında açılmış. Yer problemi yaşamamak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Peynir pane, çıtır kabak ve şarap soslu aktivesi menünün en beğenilen lezzetlerinden.

• Simyon

Rum Mahallesi’nde restoranların yan yana dizildiği sokakta bulunan mekanların en popülerlerindendir (Sandal’ın karşısı).

Bozcaada’nın meşhur mezelerinin haricinde kendine has mezeleri de bulunur.

Özellikle “beğendili ahtapot”, “deniz mahsullü kız bohçası” ve “zerdeçallı sicilyano” mutlaka denenmelidir.

Kışın da açık olan Simyon’da fiyatlar ada ortalamasındadır.

• Kafa Kafe

Hepimizin bildiği Kafa Dergisi’nin Bozcaada’da açtığı kültür ve edebiyat temalı kafesidir. Şuan için Türkiye’de ilk ve tektir.

İçerisinde bir de kütüphanesi bulunur. Burada birçok kitabın haricinde Kafa Dergisi’nin tüm sayılarını da bulabilmek mümkün.

Türk Mahallesi’nde ve Çiçek Pastanesi’nin çapraz karşısında bulunan mekanın menüsü oldukça zengin, kaliteli olup fiyatları ise ada ortalamasındadır.

H. BOZCAADA ŞARAPLARI

Bozcaada, üzüm bağları ve şarapları ile dünyaca ünlü bir yerdir.bozcaada-birgezgininnotlari-bag-uzum

Adada yetişen üzüm çeşitlerinden en bilinenleri Karalahna, Kuntra, Çavuş,
Merlot, Cabarnet Sauvignon, Vasilaki ve Malbec’dir.

Bu üzümlerin kombinasyonları ile yapılan şaraplar, dünya çapında birçok kere ödüle layık görülmüştür.

Başlıca şarap markaları ise Corvus, Çamlıbağ ve Talay’dır. Bunlardan bazıları oldukça ucuz ve kalitelidir.

Benim favorim ise Çamlıbağ’ın, Cabarnet Sauvignon ve Kuntra üzümlerinin karışımı olanıdır. Bu, aynı zamanda adanın en çok satan, uygun fiyatlı ve birçok mekanda bulunan şarabıdır. Özellikle tavsiye ederim.

Ayrıca, Corvus markasının, İtalya’da yapılan “Emozioni dal Mondo Merlot e Cabernet Insieme (Merlot ve Cabernet Birlikteliği Dünyasından Duygular) yarışmasında 213 şarabın arasından altın madalya almaya hak kazanmış olan “Cruturk 2007”, “Corpus 2008” ve “Blend No.5” şarapları dünyaca ünlüdür. Fakat Corvus biraz pahalı olduğundan hem adalılar hem de tatilciler tarafından pek tercih edilmez.

Not: Bozcaada’da bir sene önce 20 TL’ye içtiğiniz şarabı bu sene 100 TL’ye içebilirsiniz. Bunun nedeni şarabın ödül almış olmasıdır. Bu nedenle fiyatına aldanmayın, denemekten çekinmeyin.

İ. BOZCAADA’DA NEREDE DENİZE GİRİLİR ?

Öncelikle küçük fakat önemli bir detaydan bahsedip sonrasında

Bozcaada’nın en popüler koylarını anlatmaya başlamak istiyorum.

Adanın yapısı genelde rüzgarlı olsa da, en rüzgarlı havada bile dalgasız bir koy bulmanız mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken şey, rüzgarın esiş yönüne göre denize gireceğiniz koyu doğru tercih etmektir.

Örneğin; rüzgar güneyden (lodos) esiyorsa adanın doğu ve kuzey koylarını, (Tuzburnu, Poyraz Limanı, Tekirbahçe ve Çayır Koyları) kuzeyden (poyraz) esiyorsa da (genelde kuzeyden eser) güneydeki koyları (Ayazma, Akvaryum, Habbele, Beylik ve Sulubahçe Koyları) tercih edebilirsiniz.

Ayrıca ada merkezindeki Yat Limanı’nda ve Bozcaada Kalesi’nin arkasında da denize girilebilir. Fakat bu kadar bakir ve güzel koy varken, merkezde denize girmenizi tavsiye etmiyorum. Gelelim en popüler koylara;

• Akvaryum Koyu

Adından da anlaşılacağı üzere akvaryumu andıran Akvaryum Koyu, incecik kumlu bakir plajı, turkuaz renkli suyu ile küçük ve şirin bir koydur.

bozcaada-akvaryum-koyu-birgezgininnotlari

Bozcaada’nın en popüler koylarındandır.

Etrafında hiçbir tesis barındırmaması nedeniyle yanınızda yiyeceğinizi, içeceğinizi ve havlu, sandalye, şemsiye vs. bulundurmanızı tavsiye ederim.

• Ayazma Koyu

Ayazma, Bozcaada’nın en büyük, en kalabalık ve en popüler koyudur.

Yapısal olarak diğer koylarla benzer özellikte olsa da sunduğu imkanlar bakımından farklıdır.

Sahilinde şezlong ve şemsiye kiralama, su sporları yapma ve bir şeyler yiyip içme imkanı bulunduğundan (Vahit’in Yeri, Ali Baba, Thenes ve Koreli Restoranlar), diğer koylara nazaran daha çok tercih edilir.

bozcaada-ayazma-birgezgininnotlari

Özellikle, Vahit’in Yeri adlı restoranda içilen öğle birasının ve ev yapımı patates kızartmasının yeri başkadır.

Bozcaada’da hem denize girip hem de bu imkanların sunulduğu başka bir plaj yoktur. Tek handikapı ise plajdaki aşırı gürültüdür.

• Sulubahçe Koyu

Adadaki en beğendiğim koy olan Sulubahçe Koyu da diğer koylar gibi el değmemiştir.

Ayazma Koyu’na çok yakın olması nedeniyle yeme içme mekanlarına yaklaşık 15 dakika yürüme mesafededir.

IMG_1933

Sığ suyu sevenler ve dalış merakı olanlara özellikle tavsiye ederim.

• Beylik Koyu

Bozcaada’nın arka taraflarında gezinirken sahile vurmuş bir gemi göreceksiniz. İşte burası Beylik Koyu.

Aynı zamanda adanın kamp alanı olarak da kullanılıyor.

Yıllar önce plaj yolunun çökmesi nedeniyle uzun süre yolu yapılamamış ve bu nedenle de adanın gizli koyu olarak kalmıştır.

Özellikle 2014 yılında karaya vuran kuru yük gemisi nedeniyle şimdilerde Bozcaada’nın en tercih edilen koylarından biri.

bozcaada-beylik-koyu-birgezgininnotlari-

Geminin hikayesi ise şöyle; “Mercy God” isimli, 88 metre uzunluğunda ve 2250 groston ağırlığındaki kuru yük gemisi, bazı maddi sebepler nedeniyle Bozcaada açıklarında bekletilirken fırtına çıkar ve Beylik Koyu’nda karaya vurur. İçerisinde soğan bulunduğundan bir dönem kötü koku yaysa da organik olduğundan çevreye herhangi bir zarar vermez. O gün bugündür orada öylece durur. Sahilin simgesi olmuştur.

Üzerine salıncaklar kurulmuş ve boyanmış olduğundan fotoğraf merakı olanlara özellikle tavsiye ederim.

• Habbele Koyu

Adanın diğer koylarına göre biraz daha çakıllı bir plajı bulunan Habbele Koyu, Sulubahçe Koyu’nun da ilerisinde olması nedeniyle adanın en bakir koyudur.

Dalış merakı olanlar buradan kısa bir yürüyüşle adanın denize girilebilen en uç noktasına ulaşabilirler. Bu bölge zıpkın ve şnorkelle dalış için Türkiye’nin en ideal yerlerindendir. Değişik balık çeşitleri nedeniyle dikkatli olmanızı öneririm.

Not: Adanın en uç noktası Polente Deniz Feneri’dir. Fakat burada denize girilmez.

• Tuzburnu Koyu 

Hava şartları nedeniyle diğer koylara nazaran pek tercih edilmeyen
Tuzburnu Koyu, rüzgarın lodostan estiği nadir zamanlarda oldukça kalabalık olur.

Klasik bir Bozcaada koyudur. Herhangi bir tesis barındırmaz. Hemen ilerisinde ise panoramik manzarası bulunan bir fener vardır (Tuzburnu Feneri) ve mutlaka görülmelidir. Fotoğraf merakı olanlara önerebileceğim yerlerdendir.

J. BOZCAADA FESTİVALLERİ

•New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu (Mayıs)

•Bozcaada Ayazma Panayırı (26 Temmuz)

•Bozcaada Caz Festivali (Temmuz)

•Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması (Ağustos)

•Bağbozumu Festivali (Eylül)

•Yerel Tatlar Festivali (Eylül)

•Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) (Ekim)


Not: Festival tarihleri her sene değişiklik gösterse de hangi ayda yapılacağı bellidir.

K. 3 GÜNLÜK BOZCAADA GEZİ MALİYETİ NEDİR ?

2 Kişi 3 Gün
Yol Masrafları 400 TL
Otel

(Oda + Kahvaltı)

750 TL
Genel Giderler 1200 TL
TOPLAM 2350 TL


L. BOZCAADA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

• Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya gemiyle yaklaşırken baktığınızda kocaman ve iyi korunmuş bir kale göreceksiniz. Bu kale, tarihte istilalara her zaman açık olmuş olan Bozcaada’yı koruyabilmek için yaptırılmıştır. Kim tarafından yaptırıldığı bilinmese de Venedik, Ceneviz, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından aktif olarak kullanıldığı biliniyor.

bozcaada-kalesi-birgezgininnotlari

Adanın en önemli tarihi eseri olan Bozcaada Kalesi dışardan görülebileceği gibi, küçük bir ücret karşılığında içerisine de girilerek açık hava müzesi, etnografya sergisi, cami, çeşme ve kışla binası da gezilebilir.

Geceleri ise kalenin dışı gibi içi de aydınlatılarak son derece etkileyici bir görünüme bürünüyor.

• Gün Batımı, Polente Deniz Feneri ve Rüzgar Gülleri

Bozcaada’ya gelince yapılması gereken en önemli aktivitelerden biri burada günbatımını izlemektir. Eğer hava açık ise dünyanın en iyi gün batımlarından birine şahit olur, unutamayacağınız hisler yaşarsınız.

Adanın batı burnunda bulunan Polente Deniz Feneri ve Rüzgar gülleri, Bozcaada gün batımı ambiyansını tamamlayan yapılardır.

bozcaada-ruzgar-gulleri

1861 yılında yapılmış olan fener, Çanakkale Boğazı’ndan geçecek gemiler için yön belirlemek amacıyla yaptırılmıştır. Denizden 32 metre yüksekte olup ışığını ise 15 deniz mili kadar ileriye yaymaktadır.

Fenerin hemen arkasında ise 17 adet rüzgar gülü bulunmaktadır. Yazımın başında da belirttiğim gibi bu rüzgar gülleri ile elde edilen enerji, adanın ihtiyacının yaklaşık 30 katıdır. İhtiyaç fazlası ise ilgili kuruma satılır (sanırım Uludağ Elektrik A.Ş.).

birgezgininnotlari-bozcaada-gun-batimi

Not-1: Sandalyelerinizi, fotoğraf makinenizi, yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almayı unutmayın. Ulaşım için ise Rüzgar Santralleri, Polente veya gün batımı tabelasını takip edin.
Not-2: Park problemi yaşamamak için hakkınıza razı olup aracınızı biraz geride bırakmanızı öneririm.

• Bağ Yolu

Adadaki tüm üzüm çeşitlerinin, geleneksel ve modern bağcılık yöntemleriyle nasıl yetiştirildiğini görebileceğiniz 1 km uzunluğundaki bu yol, Türkiye’nin tek bağ yolu.

Özellikle Nisan-Kasım ayları arasındaki dönem ve yürürken üzümleri görebileceğiniz Ağustos-Eylül ayları gezmek için en ideal zaman.

Bağ Yolu’na sadece yaya olarak, bisikletle veya motosikletle girişe izin veriliyor. Yolun bir ucu Ayazma ve Sulubahçe Koyları’na çıkarken diğer ucu ise adanın mesire yerine çıkıyor.

• Rum Mahallesi

Bozcaada’nın küçük, şirin, 2 katlı, cumbalı ve Arnavut kaldırımlı taş sokaklarının bulunduğu mahallesi.

bozcaada-birgezgininnotlari

Meyhaneleri, butik otelleri, kafeleri ve dükkanları ile bence Bozcaada’nın ilk görülmesi ve en çok zaman geçirilmesi gereken yeri.

• Ada Sokakları

Bozcaada’nın nostaljik ambiyansını yakalayabilmek için tek yapılması gereken ada sokaklarında kaybolana kadar dolaşmak ve vakit geçirmek.

bozcaada-rum-mahallesi-birgezgininnotlari

Bol bol fotoğraf çekip, ada halkıyla sohbet edebilir veya şirin kafelerinde yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

• Bisiklet veya Motosikletle Ada Turu

Bisiklet veya motosiklet kullanmayı seviyorsanız Bozcaada’da yapmanız gereken aktivitelerden biri de bu.

Arabanın giremediği bütün ara yollara girebileceğiniz ve Bozcaada’nın tüm saklı köşelerini keşfedebileceğiniz en iyi yol bence iki tekerlekli araç kullanmak.

Motosiklet kullananlar için sorun yok fakat bisiklet için bacaklarınıza biraz güveniyor olmanız gerekiyor. (Merkez ile Ayazma arası 7 km)

• Ayazma Manastırı

Ayazma Plajı’na doğru giderken yol üzerinde, etrafında hiçbir yapı bulunmayan ve görür görmez dikkatinizi çekecek çok güzel bir kafe göreceksiniz (Manastır Kafe). İşte burası aslında Ayazma Manastırı. Kelime olarak ise “Kutsal Su” anlamına geliyor.

Aynı zamanda Bozcaada’nın son kalan 2 manastırından biri (eskiden 36 tane varmış).

Bahçesinde 8 adet yaşlı çınar ağacı, içerisinde de çift oluklu tarihi bir çeşme ve küçük bir manastır bulunuyor.

Rivayete göre buradaki çeşmeden bir kere su içen kişinin artık adalı olacağına inanıldığından, Bozcaada’ya yerleşmek isteyenlerin bu çeşmeden su içmelerini tavsiye ederim.

Ayrıca Manastır, her yıl 26 Temmuzda Ayazma Panayırı olarak bilinen günde Ortodoks cemaatinin ibadetine açılıyor.

• Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’da hala ibadete açık olan Rum Ortodoks Kilisesi. Aynı zamanda Bozcaada’nın mimari açıdan en önemli eserlerinden biri.

İçeri girmek isteyenler için ise tek yol pazar sabahları saat 8.00’de yapılan ayin. Onun haricinde içeri girişe izin verilmiyor.

• Bozcaada Müzesi

Bozcaada tarihini merak edenler için, 45 ayrı konu başlığında, 600’den fazla fotoğraf, belge ve objenin sergilendiği müze.

Kuruluş amacı ise adanın toplumsal, ekonomik, kültürel ve doğal tarihini derlemek, korumak ve aydınlatmakmış.

Ada sokaklarında gezerken, Rum Mahallesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi’ne çok yakın olan müzeye uğrayıp kısa bir göz atmanızı öneririm.

• Göztepe Seyir Noktası

Adanın en yüksek noktası olan (192mt) Göztepe, manzara izlemek için en ideal yerlerden biri.

Araçla gidilebildiği gibi, merkezden de yaya olarak 30 dakikada ulaşılabiliyor.

Özellikle dolunay zamanında bir taraftan güneş batarken diğer taraftan da dolunayın doğması çok güzel bir görüntü oluşturmaktaymış.

Not: Yıllardır Bozcaada’ya giderim fakat hiç çıkma gereği duymadım 🙂

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim… Sosyal medyadan takip etmeyi unutmayınız 🙂

Facebook: Bir Gezginin Notları
Instagram: birgezgininnotlari
Youtube: Bir Gezginin Notlari

Yorumlar
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,