Romantik Şehir – HEIDELBERG

Roma-İTALYA
2 Şubat 2017
Rönesans’ın Doğduğu Yer – FLORANSA
24 Şubat 2017

heidelberg-birgezgininnotlari

Romantik Şehir – HEIDELBERG

2.Dünya Savaşı sonunda Almanya’nın hemen hemen tüm şehirleri, taş taş üstünde kalmayacak şekilde yerle bir olmuş, Heidelberg’e ise hiç dokunulmamıştı.

Kimine göre Amerika’nın burayı askeri üs olarak kullanmak istemesi nedeniyle, kimine göre de Almanya’nın İngiltere’yi bombalarken, Cambridge ve Oxford şehirlerine dokunmamasına karşılık yapmış olduğu bir jest sonucu bombalanmamıştır.

O kadar güzel bir şehirden bahsediyoruz ki bence kıyamamış olmaları ihtimali de çok yüksek. 🙂

Savaştan sağlam çıkması nedeniyle tamamen orjinalliğini koruyan bir kent olan Heidelberg, Almanya’nın en eski üniversitesi’ne, müzelere, saraylara ve birçok tarihi binaya ev sahipliği yapmakta olup Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. “Wege der Romantik”, yani Almanya’nın en romantik kenti olarak bilinir.

Kısacası bir tablo güzelliğinde olan bu kent; güzel insanların yaşadığı, her yaştan kişinin dört mevsim rahatça gidebileceği, nüfusunun büyük kısmı öğrencilerden oluşan, fiyatların gayet uygun olduğu, son derece düzenli ve mutlaka görülmesi gereken bir yer.

A. Heidelberg Hakkında Bilgiler

heidelberg-harita-birgezgininnotlari-

Heidelberg, Almanya’nın güneybatısında bulunan Baden-Württemberg  eyaletinde, Ren ve Neckar Nehirleri’nin arasında kalan vadide yer almaktadır.

Kentin tarihi, Antik Çağ Roma Dönemi’ne kadar dayanır. Bu nedenle dolaşırken Roma Dönemi’ne ait birçok esere tanık olacaksanız. Şaşırmayın 🙂

Konum itibarıyla ise, Mannheim (20 km), Karlsruhe (54 km), Frankfurt (80 km), Stuttgart (120 km), Köln (250 km), Münih (340 km) kentlerine yakındır ve buralardan ulaşım oldukça kolaydır.

150.000 kişilik nüfusunun 40.000’ini öğrenciler oluşturur.

Heidelberg, her yıl ortalama 12.000.000 turist ağırlayan, 17.27 otobüsünün 17.27’de geldiği ve yazılı yazısız tüm kurallara harfiyen uyulan klasik bir Alman şehri gibi görünse de, turistik bir şehir olması ve sıcakkanlı insanlara ev sahipliği yapmasıyla tipik bir Ege ya da Akdeniz kasabası özelliklerini de taşır.

Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Bu nedenle aynı zamanda tam bir öğrenci şehridir. Diğer Alman şehirlerinin aksine her daim canlıdır. Eğitim için tercih etmek isteyen gençlere ise özellikle tavsiye ederim.

Baskı ve matbaa makineleri ile ünlüdür. Bu makineler dünyanın en iyileridir. Günümüzde toplam 240.000 matbaada yaklaşık 400.000 Heidelberg baskı ve matbaa makinesi kullanılmaktadır.

“Ich Habe Mein Herz İn Heidelberg Verloren” adında bir de şarkısı vardır. Dinlemek isteyenler tıklayabilirler.

B. Heidelberg’e Ne Zaman Gidilir?

Heidelberg ılıman bir iklime sahiptir. Ne yazları çok sıcaktır ne de kışları çok soğuktur. Bu nedenle her mevsim gidilebilir.

Biz, Avrupa’nın en güzel Christmas Market’lerinin (Noel pazarlarının) kurulduğu Aralık ayında gittik. Her şey çok güzeldi, tavsiye ederim. Bence Christmas döneminde gitmeyecek olanlar bahar aylarını tercih edebilirler.

Ayrıca Heidelberg her yıl değişik dönemlerde birçok festivale ev sahipliği yapar.  Bu festivallerin yapıldığı dönemlerde de gidilebilir. Merak edenler ve ilgilenenler için 2017 yılının festival programı ise şöyle;

Kış Festivalleri 2017
Heidelberg  Piyano Festivali 02-09 Ocak 2017
11. İran Drama Festivali 01-05 Şubat 2017
Kabare Festivali 13 Ocak-05 Şubat 2017
Uluslararası Sessiz Film ve Canlı Müzik Festivali 26-29 Ocak 2017
Heidelberg Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Festivali 26-29 Ocak 2017
Müzik Festivali 05 Şubat-25 Mart 2017

 

İlkbahar Festivalleri  2017
Heidelberg Uluslararası Müzik Festivali 25 Mart-29 Nisan 2017
Drama Festivali 28 Nisan-07 Mayıs 2017
Kent Bahar Festivali 06 Mayıs-20 Mayıs 2017
Heidelberg Edebiyat Festivali 21-25 Mayıs 2017

 

Yaz Festivalleri  2017
Heidelberg Kalesi Festivali 17 Haziran-04 Ağustos 2017
Modern Sanat Festivali 30 Haziran-19 Temmuz 2017

 

Sonbahar Festivalleri  2017
Fotoğraf Bienali 09 Eylül-05 Kasım 2017
21. Çocuk Drama Festivali 30 Eylül-03 Kasım 2017
Jazz Festivali 02 Ekim-11 Kasım 2017
Fransız Haftası 20-29 Ekim 2017
Uluslararası Film Festivali 09-19 Kasım 2017
Heidelberg Drama Festivali 20 Kasım-06 Aralık 2017

C. Heidelberg’de Nerede Kalınır?

heidelberg-birgezgininnotlari-12

Öncelikle şunu belirteyim, kalacak yer konusu Heidelberg’de ciddi bir sorun. Otel sayısı gelen turist sayısına oranla çok az olduğundan talebi karşılayamıyor. Bu nedenle günübirlikçilerin sayısı oldukça fazla. Mutlaka önceden yer ayırtmanız gerekir. Aksi halde yer bulamayabilir ya da konaklama işini çok pahalıya mal edebilirsiniz.

Genelde eski şehir yani “alt stadt” ya da “old town” olarak bilinen alanda takılacağınızdan, kalacak yeri de bu bölgede ayarlamakta fayda var. Bu şekilde hem zamandan kazanır, hem de şehir içi dolaşım masraflarını düşürmüş olursunuz.

Bütçesi biraz daha düşük olanlar ise hostelleri tercih edebilirler. Fiyat olarak otellere göre neredeyse yarı yarıya daha ucuz.

Burada birçok güzel otel gözüme çarptı fakat en iyisi günün koşullarına ve otellerin kampanyalarına bakarak Booking’den araştırmak. Kalabalık iseniz de Airbnb’ye de bir göz atılabilir.

Lokasyon olarak ise Hauptstrasse’yi (Haupt Caddesi) referans alıp etrafındaki 2-3 km’lik alanda kalacak yer araştırmanızı öneririm.

D. Heidelberg’e Nasıl Gidilir?

Heidelberg’e Türkiye’den en kolay gidiş yolu Frankfurt üzerindendir. Buraya THY, Pegasus, Lufthansa gibi birçok havayolunun her gün seferleri bulunmakta. Uçak yolculuğu ise yaklaşık olarak 3 saat sürüyor.

Frankfurt haricinde Hamburg, Münih, Köln, Mannheim, Karlsruhe ve Stuttgart’dan da tren, otobüs ve araç kiralayarak gitmek mümkün. Mannheim’dan ise bisiklet kiralayarak gidenlerin sayısı oldukça fazla. (20km)

Bence Türkiye’den gidecek olanlar için Frankfurt üzerinden trenle ulaşım en kolayı. Biz de kısa süren araştırmalarımız sonucunda bu şekilde gitmeye karar verdik. Bu güzergahın bir diğer artısı da birçok havayolu şirketinin her gün Frankfurt’a seferlerinin bulunması nedeniyle ucuza bilet bulmanın kolay olması.

Frankfurt Havaalanı ise 2 terminali olan çok büyük bir aktarma noktası ve uçaklar genelde 2 no’lu terminale yanaşıyor. (özellikle Pegasus)

frankfurt-birgezgininnotlari-haupthbahnhof

Pasaport kontrolünden geçtikten sonra gideceğiniz yere hangi vasıta ile ulaşmak istediğinize karar vermiş olmanız gerekir. Örneğin, Frankfurt am Main’e (Frankfurt merkez) gidecekseniz tren ile ulaşım oldukça kolay. 2 no’lu terminalden çıkınca, hemen kapının önünden kalkan ve 1 no’lu terminale giden ringe binmeniz gerekir. 1 no’lu terminalin içinde ise Frankfurt City yazan tabelaları takip ederek trene ulaşabilirsiniz.

Not: Şehiriçi tren biletlerini, her yerde karşınıza çıkacak olan ve Türkçe menüsü de bulunan biletmatiklerden alabilirsiniz. Fiyatı, 1 kişi günlük 9 euro (şehir içi sınırsız kullanım). Eğer 2 kişi ve üzerindeyseniz grup bileti almanızı öneririm. 5 kişi günlük 15 euro (şehir içi sınırsız kullanım). Değişik bir bilet satış stratejileri var. Eğer 2 kişiyseniz bile 5 kişilik grup bileti almak daha ucuza geliyor. Şehir içi yolculuklarda bilet soran olmadığından bilet alıp almamak size kalmış 🙂

Çok değil, sadece 2 durak sonra (15 dk) havaalanından, Frankfurt Merkez İstasyonuna (Hauptbahnhof) ulaşmak mümkün. Dileyenler havaalanından araç kiralayarak, taksi  ya da otobüsle de gidebilirler.

Hauptbahnhof Avrupa’nın en önemli tren istasyonlarından biri. Almanya’nın haricinde, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa’nın birçok şehrine sürekli tren seferleri düzenlenmekte.

Not: Merak edenler için söyleyeyim, Paris bileti 39.90 euroydu. Yolculuk ise 3 saat 40 dakika sürüyormuş.

Frankfurt Hauptbahnhof’dan Heidelberg’e her saat boyunca 2 tren seferi bulunmakta. Pazar günleri ise saatte 1 sefer yapılmakta. (Her saati 06 geçe)

1 kişi gidiş-dönüş 13.5 euro. 5 kişilik grup biletleri ise 54 euro. Eğer 5 kişiyseniz bu şekilde bilet fiyatını 10.5 euroya düşürmüş olursunuz.

Not: Heidelberg biletlerini biletmatiklerden almak ile gişeden almak arasında ciddi fiyat farkları var. Biz, önce biletmatikleri denedik ve fiyatlar çok pahalı geldi. Hatta emin olmak için görevliyle beraber baktık ve teyit ettik. Şehirlerarası tren biletlerini gişelerden almak daha ucuza geliyor. Yukarıdaki fiyatlar ise gişelerden alınan biletler için geçerli.

E. Heidelberg’den Ne Alınır?

frankfurt-birgezgininnotlari-21

Heidelberg küçük bir yer ve burada geçirdiğimiz süre boyunca ne alınıp ne alınmayacağıyla ilgili araştırma yapmak için bolca vaktim oldu. Hemen hemen tüm dükkanların önünden defalarca geçmişimdir desem yalan olmaz.

Bence Heidelberg’den daha çok yiyecek içecek üzerine şeyler alınabilir. Örneğin her köşe başında bulunan çikolata dükkanlarından gözünüze kestirdiğiniz çikolataları alabilirsiniz. Hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için özgün ve güzel bir hediye olur. Bunların haricinde değişik peynir çeşitleri, tatlılar, başta şarap ve viski olmak üzere  alkollü içecekler de alınabilir.

Heidelberg’in bir üniversite şehri olması nedeniyle daha önce arayıp da bulamadığınız veya burada gezerken gözünüze çarpan kitaplar olabilir. Kaçırmayın derim.

Kılık kıyafet olarak ise bence bir şey almaya değmez. Hepsinin daha güzellerini ve ucuzlarını ülkemizde bulabilirsiniz. Tek dikkatimi çeken farklı tarzda şapka, atkı, bere ve eldivenler oldu.


F. Heidelberg’de Ne Yenir?

birgezgininnotlari-leberkodelHeidelberg, geleneksel Alman mutfağının tüm lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer.

Dünyaca ünlü Frankfurter Würstchen’den yapılmış hot dog (domuz ve dana etlisi bulunmakta), şinitzel, ciğerden yapılan köfte (leberknödel), Alman pastası, değişik dondurma, waffle, krep ve keklerden mutlaka deneyin derim.

İçecek olarak ise elma şarabı (apwel vine) ve diğer şarapları tavsiye ederim. Elma şarabını ben sevmedim fakat seveni çok var. Yoğun talep görüyor.

Heidelberg’de kaldığımız süre boyunca birçok cafe ve restoranda oturma fırsatı yakaladık. Bunlardan en beğendiğim 3 tanesini yazıyorum;

1-) Hörnchen Cafe

2-) Snitzelbank Restaurant-Cafe

3-) Hardrock Cafe

 

G. Tur Maliyeti

Tur maliyetini, sürekli artan kur fiyatları nedeniyle artık Euro cinsinden yapmaya karar verdim. Bu şekilde fiyatların aşağı yukarı güncelliğini koruyacağını düşünüyorum. (2016 Aralık – Euro 3.63 TL)

Uçak biletlerini 3 ay öncesinden almamız maliyeti biraz düşürmüş olsa da kalacak yeri son anda ayarlamamız ve fazla yaptığımız harcamalar düşen rakamları tekrardan yükseltti.

2 günlük Heidelberg turunun yaklaşık maliyeti ise şöyle oluştu:

Uçak Bileti (2 kişi gidiş-geliş) 100 Euro
Şehir içi ulaşım ücretleri (2 kişi toplam) 20 Euro
Konaklama masrafları (2 gece toplam) 150 Euro
Günlük masraflar (2 gün toplam) 225 Euro
TOPLAM 495 Euro

 

H. Heidelberg’de Nereye Gidilir?

 Heidelberg Schloss (Heidelberg  Kalesi)

Heidelberg’de gezilecek yerler listemin ilk sırasında, şehrin her noktasından görebileceğiniz, son derece stratejik ve hakim bir tepede bulunan Heidelberg Kalesi bulunuyor.

heidelberg-birgezgininnotlari-18

13. yüzyılda inşa edilen bu muhteşem kale, Heidelberg’in simgelerinden biri olup aynı zamanda bu bölgenin en önemli Rönesans yapısı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de Unesco tarafından koruma altındadır.

Ayrıca her yıl, Heidelberg’de düzenlenen onlarca festivale ev sahipliği yapar.

Kaleye gitmek için iki yol bulunuyor. Yürümek veya füniküler kullanmak.

heidelberg-birgezgininnotlari-5

Kondüsyonuna güvenenlerin yapması gereken tek şey kaleye doğru yürümek. Fakat yol epey bir dik olduğundan iyi düşünün derim 🙂

Güvenmeyenler ya da yürümek istemeyenler ise şehrin merkezinde bulunan füniküler  istasyonuna giderek kişi başı 8 euroya kaleye ulaşabilirler.

Bana soracak olursanız kaleye çıkarken füniküler kullanmanızı, inerken ise yürümenizi öneririm. Tepedeki manzara ise gerçekten görülmeye değer.

Kalenin içinde Alman Eczacılık Müzesi (Deutsches Apotheke) bulunuyor. Geçmişten günümüze ilaç dünyasındaki gelişmelerin sergilendiği bir yer.

Unutmadan söyleyeyim, kalede gezerken kocaman bir ahşap fıçıya rastlayacaksınız. Bu fıçının (Grosses Fass) dünyanın en büyük şarap fıçısı olduğu söyleniyor.

frankfurt-birgezgininnotlari-31

Heidelberg Kalesi’nde benim en çok hoşuma giden yer, görüş alanınızın içerisinde Carl Theodor Köprüsü’nün de bulunduğu ve şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz seyir terası oldu. İnternetten Heidelberg yazınca ilk karşınıza çıkan resim işte buradan çekilenler. Özellikle fotoğraf merakı olanlar harika kareler yakalayabilirler.

heidelberg-birgezgininnotlari-2

 

Market Square (Marktplatz)

Market square Heidelberg’in en önemli meydanıdır. Old Town’da gezerken önünden defalarca geçeceksiniz.

Heiliggeistkirche Kilisesi (Kutsal Ruh Kilisesi), Belediye Binası, birçok cafe, restoran ve dükkanın bulunduğu bu meydanda çok güzel zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Ortasında ise bir Herkül Heykeli ve çeşme bulunuyor. Herkül heykeli halkın gücünü ve kahramanlığını, çeşme ise bolluk ve bereketi simgeliyormuş.

heidelberg-birgezgininnotlari-34

Market Square, eskiden halkın toplanma alanıymış. Önemli kararlar burada açıklanır ve hatta gösteri, dövüş, idam gibi olaylar da burada gerçekleştirilirmiş.

Aralık ayında burada küçük ama çok güzel bir Christmas Market (Noel pazarı) kuruluyor ve tam bir festival alanına dönüştürülüyor. Yolunuz düşerse benim yerime de bol bol sıcak şarap içersiniz 🙂

Carl-Theodor Köprüsü veya Alte Brucke (Eski Köprü)

Neckar Nehri üzerinde bulunan, kırmızı kumtaşından yapılmış bu kemerli köprü, Heidelberg Kalesi ile birlikte şehrin simge yapılarından biridir.

1788 yılında inşa edilmiş olup uzunluğu 200 metre, genişliği ise 7 metredir.

heidelberg-birgezgininnotlari-altebrucke-eski-kopru

2. Dünya Savaşı’nda düşman askerlerince değil de, Alman askerlerince savunma amaçlı olarak yıkılmış. 1947 yılında ise halkın kendi arasında topladığı para ile yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle Carl-Theodor Köprüsü’nün Heidelberg için ayrı bir önemi vardır.

Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere Heidelberg’e “Romantik Şehir” denmektedir. Bence bu ismi almasında köprünün büyük etkisi bulunuyor. Çok ihtişamlı değil, yapımında pahalı malzemeler kullanılmamış ve enteresan bir mimari yapısı yok. Son derece de sade. Fakat şehri o kadar güzel tamamlıyor ve iki yakasını birleştiriyor ki gerçekten görülmeye değer.

Not: Köprüden kaleyi, kaleden de köprüyü fotoğraflamayı unutmayın.

Hauptstrasse (Haupt Caddesi)

Neckar Nehri ile Heidelberg Kalesi arasında kalan Hauptstrasse, 1.5 km uzunluğuyla Avrupa’nın sadece yayalara ait olan en uzun yolu olma özelliği taşıyor.

heidelberg-birgezgininnotlari-22

Caddede yürürken hiç sıkılmayacağınıza emin olabilirsiniz. Son derece hareketli ve bereketli bir cadde.

Bütün güzel cafeler, restoranlar, mağazalar, oteller, sergi alanları, güzel binalar vs. bu cadde üzerinde sıralanmış. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Heidelberg Üniversitesi ve Öğrenci Hapishanesi

1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi, toplam 548.000.000 Euro’luk bir bütçeye sahip.

Tam adı Ruprecht-Karls Üniversitat Heidelberg olsa da halk arasında Hedielberg Üniversitesi olarak bilinir.

Burası, özellikle tıp alanındaki başarılarıyla ünlü, zorluk derecesi yüksek, öğrenci dostu olarak bilinen ve dünyada çok önemli bir yeri olan Almanya’nın en eski, Avrupa’nın ise en eski 3 üniversitesinden biri.

Toplam iki kampüsten oluşuyor. Eski şehirde bulunan yani sürekli önünden geçeceğiniz kampüste, daha çok sanat ve sosyal ağırlıklı bölümler, şehrin diğer tarafında bulunan yeni kampüste ise Doğa Bilimleri ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Eskiden disiplin suçları işleyen öğrencilerin tutulduğu bir de öğrenci hapishanesi bulunuyormuş. 1777-1915 yılları arasında faaliyet gösteren bu hapishaneye düşen öğrencilerin derslere girme hakkı bulunuyormuş fakat ders bittikten sonra hücrelerine geri dönmeleri şartıyla. Duvarları tamamen yazılarla ve resimlerle kaplı olan bu özel odalara da uğramanızı tavsiye ederim.

Üniversitenin hocaları toplamda 9 dalda Nobel Ödülü almışlardır. (dört kimya-iki fizik-üç tıp)

Gördüğüm kadarıyla öğrenciler için harika bir şehir. Tercih etmeyi düşünüp de kararsız kalan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

Christmas döneminde ise üniversite bahçesinde Heidelberg’in en büyük Noel pazarı kurulmaktadır. Burada hiç sıkılmadan saatlerinizi geçirebilirsiniz.

Philosophen Weg (Filozoflar Yolu)

Tam 9 tane Nobel Ödülü bulunan Heidelberg Üniversitesi’nin eğitmenleri arasında Goethe, Eichendorf ve Hölderlin gibi dünyaca ünlü birçok bilim adamı, edebiyatçı, şair, filozof vs. bulunmaktadır.

birgezgininnotlari-filozoflar-yolu

Geçmişten günümüze üniversitenin eğitmenlerinin ve öğrencilerinin fırsat buldukça yürüyüş yaptıkları bu sakin ve harika manzaralı yola Filozoflar Yolu denmektedir.

Sanırım birçok önemli konu, bu yolda yürürken tartışıldığından yolun adı Filozoflar Yolu olarak adlandırılmış.

 

Carl Theodor köprüsünü geçtikten sonra sağınızda kalacak olan yeşillikler içerisindeki bu yol, yürüyüş ve spor yapmak için ideal.

Hörnchen Cafe

Heidelberg’de dolaşırken tesadüfen ara sokakların birinde keşfettiğimiz ve burada kaldığım süre boyunca gittiğim en iyi cafe burasıydı.

heidelberg-birgezgininnotlari-10

Çalışanları son derece güleryüzlü ve rahatlar. Fiyatlar uygun. İç mekan dekorasyonu da gayet güzel, aynı zamanda içeride sigara da içilebiliyor. İnsanın oturdu mu kalkasının gelmediği mekanlardan biri.

Daha çok içecek ve atıştırmalıklar üzerine kurulu Hörnchen Cafe’ye uğrayıp biraz soluklanabilirsiniz. Tatlı patates kızartmasını ise yemeden kalkmayın 🙂

Heiliggeistkirche Kilisesi (Kutsal Ruh Kilisesi)

Marketplatz’da yani şehrin ana meydanında bulunan gotik tarzdaki kilise gün içerisinde sizi tüm ihtişamıyla defalarca selamlayacak. Merak edenler içeri girip bir göz atabilir ya da en tepesine çıkıp şehrin o güzelim manzarasını izleyebilirler.

Deutsches Apotheken Museum (Alman Eczacılık Müzesi)

Heidelberg Kalesi’nin içinde bulunan bu müzede, ilaç sektörünün geçmişten günümüze gelişimi anlatılıyor.

Eczacılıkta kullanılan ilk ilaçlar, ilaç yapım makineleri, eski eczacılık kitapları, el yazmaları ve ilk eczaneler hakkında fikir sahibi olabileceğiniz küçük fakat çok şey öğreten bir müze.  Bu alana ilgisi olan olmayan herkese tavsiye ederim.

Çıkışında ise küçük bir hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Uğrayıp sevdiklerinize ilginç hediyeler alabilirsiniz.

Neckar Nehri Kenarında Yürüyüş

Goethe, Heidelberg’i “Romantik Şehir” olarak değil de “İdeal Şehir” olarak tanımlarmış. Gerçekten de o kadar ideal bir şehir ki, bir kentte yapılması istenen hemen hemen her şeyi Heidelberg’de yapabilirsiniz. Bunlardan biri de Neckar Nehri kenarında yürüyüş yapmak.

heidelberg-birgezgininnotlari-24Heidelberg’in her yerinde bulabileceğiniz turistler için hazırlanan şehir haritalarındaki güzergahı takip ederseniz, hem görülecek birçok yeri görmüş, hem de Neckar Nehri kıyısında güzel bir yürüyüş yapmış olursunuz.

Not: Bu haritaya en kolay, Heidelberg merkez istasyonunda indiğinizde, istasyondan çıkınca karşınıza çıkacak olan Tourist Information’dan ulaşabilirsiniz.

Eğer elinizde harita yoksa Carl Theodor Köprüsü’nün oralarda kendi rotanızı oluşturarak yürüyebilirsiniz.

Neckar Nehri’nde Botla Gezi

Bu aktivite her mevsim yapılabilecek bir şey olmadığından Mayıs-Ekim ayları arasında gelenler değerlendirebilirler. Biz Aralık ayında geldiğimizden nehirde botla gezi yapmak aklımızın ucundan bile geçmedi 🙂 Fakat birçok insanın  güneş açar açmaz kano, bot, tekne, deniz bisikleti vs. deniz araçlarıyla nehirde gezintiye çıktıklarına şahit oldum.

Eğer zamanınız varsa nehir kenarında gördüğünüz kiralık deniz aracı veya tekne turlarına bilet alarak Neckar Nehri’nde kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

Heidelberg Zoo (Heidelberg Hayvanat Bahçesi)

1934 yılında hizmete açılmış olan Heidelberg Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 100 hektar alan üzerine kurulu ve içerisinde 250’nin üzerinde hayvan türünün sergilendiği bir yer. Çocuklarıyla gidenler için tavsiye ederim.

 

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,