Finans, Müze ve Fuar Başkenti – FRANKFURT

Frankfurt-ALMANYA
21 Aralık 2016
Floransa-İTALYA
3 Ocak 2017

Finans, Müze ve Fuar Başkenti – FRANKFURT

Avrupa’nın finans merkezi konumundaki Frankfurt için hem müze, hem de fuar başkenti denebilir.

Gitmeden önce okuduğum yorumlardan ve yazılardan, eğer Frankfurt’ta amcanız, halanız, dayınız vs. bulunmuyor ise gidilmesi gereksiz olan, daha çok beyaz yakalıların yaşadığı ve akşam erken saatlerde uykuya dalan bir şehir olduğu izlenimini edindim.

Ön yargılarımı da yanıma alarak gittiğim bu güzel şehirden, hepsini orada bırakarak döndüm. Yazılanların ve anlatılanların birçoğunun aksine Frankfurt gayet eğlenceli, sade ve dinamik bir şehir.

Burada efsane olmasa da çok güzel 2 gün geçirdik. İyi ki gitmişiz diyor ve Frankfurt ile ilgili edinmiş olduğum izlenimlerimi sizlerle paylaşmaya başlıyorum. Umarım beğenirsiniz.

A. Frankfurt Hakkında Bilgiler

Öncelikle şunu belirteyim. Almanya’da 2 tane Frankfurt var. Biri Frankfurt Am Main yani Main nehri üzerindeki Frankfurt, diğeri ise Frankfurt An Der Oder yani Oder nehri kıyısında ve Polonya sınırında bulunan Frankfurt.

frankfurt-birgezgininnotlari-14Not: Birçok vatandaşımızın yaşadığı, iyi kötü yorumlarını okuduğumuz, yüksek binaları, müzeleri, fuarları olan ve Frankfurt denince ilk akla gelen şehir, Orta Almanya’nın güneybatısında bulunan Frankfurt Am Main’dır. Şu anda okuduğunuz gezi notları da burayla alakalıdır. 🙂

Almanya’nın Ortaçağ döneminden beri en önemli kent merkezi olan Frankfurt, 688.500 nüfusuyla (2009 sayımına göre) Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın en büyük beşinci şehridir.

2. Dünya savaşı sırasında yerle bir edilmiş olduğundan, büyük bir kısmı yeniden inşa edilmiştir.

Görsel olarak en göze çarpan özellikleri ise tamamı son 20 yıl içerisinde yapılmış olan gökdelenleri ve şehrin ortasından geçen Main Nehri’nin her iki yakasına kurulmuş düzenli ve yeşil bir kent olmasıdır.

Liverpool Üniversitesi tarafından, “kişi başı satın alma paritesi baz alınarak” yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’nın en zengin şehri seçilmiştir. Mercer standartları yönünden (doğal çevre, barınma, tüketim malları, sosyo-kültürel ortam, kamu hizmetleri vs.) yapılan bir değerlendirmeye göre ise dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında 7. sıradadır.

Londra ile birlikte Avrupa’nın Finans Merkezi durumundadır. Kendi adıyla bir de borsası bulunmakta olup Avrupa Merkez Bankası, Almanya Merkez Bankası, Deutsche Bank ve Commerzbank gibi birçok büyük bankanın merkezi buradadır.

Sanat anlamında da oldukça zengindir. Dünyanın en popüler müze ve fuarlarından bazılarına ev sahipliği yapar. Almanya’nın en önemli edebiyatçısı kabul edilen Johann Wolfgang Von Goethe 1749-1775 yılları arasında burada yaşamıştır. Frankfurt şehir merkezine yakın bir yerde bulunan evi ise restore edilmiş ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

B. Frankfurt’a Ne Zaman Gidilir?

frankfurt-birgezgininnotlari-romerplatz

Frankfurt’ta yaz ayları 24-27 derece arasında ve biraz nemli, kış ayları ise genelde sıfıra yakın derecelerde ve kuru geçer. Bu nedenle yaz ve bahar aylarında gitmek daha makul gibi görünebilir. Fakat burada Aralık ayında kurulan Christmas Market’ların (Noel Pazarları), Avrupa’nın en iyileri arasında olması nedeniyle bu dönemde de gidilebilir.

Bizim Frankfurt’a Aralık ayında gitmemizin tek sebebi önceden yaptığımız araştırmalar sonucunda buradaki dillere destan Christmas Market’ları görmek istememizdi.

Yazımın devamında da anlatacağım üzere burada hiç beklemediğim kadar güzel, her saniyesi dolu dolu vakit geçirdik. Bence Frankfurt’a geldiğiniz dönem çok önemli. Bu nedenle de benim düşüncem, Christmas Market’ların kurulduğu Aralık ayı, Frankfurt’a gelmek için en ideal zaman.

C. Tur Maliyeti

Genelde olduğu gibi, uçak biletlerimizi önceden (3 ay) Pegasus’un kampanyalı tarifelerinden aldığımız için, iki kişi gidiş dönüş biletini 360 TL gibi bir rakama, otel rezervasyonunu ise yaklaşık 3 hafta öncesinden yaptırmamız nedeniyle gecelik 80 euroya mal edebildik. Merkezden biraz daha uzaklaşarak ve önceden yer ayırtarak 20-30 euro gibi rakamlara konaklayacak yer bulabilirsiniz.

Biz çoğunlukla Christmas Market’ta takıldığımızdan, aperatif şeyler yedik içtik. Bu şekilde maliyet az da olsa düşmüş oldu. Aşağıdaki tabloda toplam maliyet hesabını çıkardım. Bence bu hesaba göre otel masrafı yaklaşık 300-400TL aşağı çekilebilir.

Uçak bileti (2 kişi gidiş-geliş)  360 TL
Şehir içi ulaşım ücretleri (2 kişi toplam)    60TL
Konaklama masrafları (2 gece toplam)  600TL
Günlük harcamalar (2 gün toplam)  900TL
TOPLAM 1920TL

D. Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

Frankfurt, merkezi konumu ve dünyadaki en yoğun otoyol ağına sahip şehir olması nedeniyle Avrupa’da en kolay gidilebilecek yerlerden biri. Türkiye’den ise her gün, birçok havayolu şirketi tarafından gerçekleştirilen uçuşlar bulunmakta. (THY – Pegasus – Lufthansa – KLM )

frankfurt-birgezgininnotlari

Bence bilet alırken Skyscanner programından veya firmaların dönemsel olarak düzenlediği bilet kampanyalarından faydalanmak en mantıklısı.

Biz Frankfurt’a Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan gittik. Yolculuk, iniş-kalkış dahil yaklaşık 3 saat sürüyor.

Frankfurt Havaalanı ise çok büyük bir alan ve 2 tane terminali olan önemli bir aktarma noktası.

Uçağımız 2 no’lu terminale indiğinden ve merkeze giden trenlerin kalktığı istasyona 1 no’lu terminalden gidildiğinden, önce pasaport kontrolünden geçtik ve hemen kapının önünde bekleyen shuttle’a (körüklü otobüs) binerek yaklaşık 7-8 dakikada 1 no’lu terminale geçtik.

Bu kısa yolculuk esnasında yolun sağ tarafına bakarsanız gemiye benzeyen mimari yapısıyla dikkatinizi çekecek olan bir otel göreceksiniz (Hilton Oteli). Gerçekten çok ilginç bir mimari yapısı var.

1 no’lu terminale varınca Frankfurt City yazan tabelayı takip ederseniz merkeze giden treni bulmanız çok kolay olacaktır. Yanılmıyorsam 2 durak sonra Frankfurt Merkez İstasyonu’na (Hauptbahnhof) varıyorsunuz. (Yaklaşık 15 dakika)

Biletleri ise ister nakit gişesinden ister her köşe başında görebileceğiniz ve Türkçe menüsü de olan biletmatiklerden alabilirsiniz. Biletinizi gidiş-dönüş olarak alırsanız dönüşte tekrardan bilet almayla uğraşmamış olursunuz.

Not: Ülkeye girişimiz ne kadar kolay oldu ise çıkışımız da o kadar zor oldu. Dönüşte havaalanındaki pasaport kontrolünde, yaklaşık 150 tane Schengen ülkesi vatandaşı olmayan yolcu için 2 tane memur çalıştırdıklarından epey bir bekledik. E haliyle zaman zaman gerginlikler de oluştu.

 

E. Frankfurt’tan Ne Alınır?

Frankfurt’ta ünlü markaların bulunduğu birçok alışveriş caddesi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Zeil Strasse, Goethestrasse, Kaiserstrasse ve Leipziger Strasse‘dir. Bu caddelerde turlayarak giyim, takı, elektronik eşya ve kozmetik ürünleri alınabilir.

Fakat Türkiye’de yaşayanlar için buralardan alışveriş yapmanın hiçbir esprisinin olmadığı görüşündeyim. Çünkü Frankfurt’ta görüp beğendiğiniz her şeyi daha ucuza ülkemizde bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Bence bu şehirden alınabilecek en önemli şeyler yiyecek ve içecek ürünleri. Türkiye’de bulamayacağınız türde değişik soslar (hardal, acı soslar vs.), bira katılarak yapılan ünlü Sauerkraut peyniri olmak üzere diğer peynir çeşitleri, çikolata ve başta şarap olmak üzere alkollü içecekler alınabilir.

F. Frankfurt’ta Ne Yenir?

frankfurt-birgezgininnotlari-24

Frankfurt dünya mutfağı yönünden oldukça zengin bir şehir. Her köşe başında son derece kaliteli mekanlar görürsünüz. Fakat buranın asıl olayı et üzerinedir. Ayrıca Frankfurter markalı sosisleri dünyaca ünlüdür. Genelde domuz eti olmakla beraber dana etli ürünleri de vardır. Domuz eti yemeyenlerin alırken mutlaka sormaları gerekir. Özellikle bol hardallı hot doglarını mutlaka tavsiye ederim.

Almanya’nın her yerinde olduğu gibi burada da çok güzel çikolatalar, peynir fondü (kasefondue), değişik tatlı ve pastalar yenebilir, çeşit çeşit Alman birası, Frankfurt’a özel elma şarabı (apfelwein) ve sıcak şarap (glühwein) içilebilir.

Ayrıca Alman makarnası olarak bilinen Spatzle adındaki makarnalardan ve eğer bulabilirseniz içinde elma olan waffle’lardan da denemenizi öneririm.

Aşağıda Frankfurt’ta popüler olan birkaç tane cafeyi paylaştım. İçlerinden en çok 22 Lounge Bar ve Helium Cafe’yi beğendim. “Frankfurt’ta Nereye Gidilir?” bölümünde bu iki cafenin detaylı açıklamaları bulunuyor.

• 22 Lounge Bar
• Helium Cafe Bar
• Haus Wertheym
• Cafe Frankfurt
• Bitter & Zart
• Zeit für Brot
• Margarete Cafe

G. Frankfurt’ta Nerede Kalınır?

Frankfurt’ta her bütçeye uygun konaklama yeri bulabilmek mümkün. Lokasyon olarak ise Frankfurt (Main) Hauptbahnhof yani Frankfurt Merkez Tren Garı’nın olduğu bölge ve Frankfurt’un en merkezi noktası olan Römerberg Meydanı çevresinde bir yerlerde kalırsanız ulaşım sorununu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Römer Meydanı ile Merkez Tren Garı arasında yaklaşık 1 km var. Yürüyerek 15-20 dk. sürüyor.

frankfurt-birgezgininnotlari-haupthbahnhof

Biz, Merkez Tren Garı’nın hemen dibindeki Cristall Hotel’de kaldık. Temizliği, kahvaltısı ve merkezi konumu ile gayet başarılı bir oteldi.

Merkez istasyonun tam karşısında bulunan Frankfurt Hostel ise bina kalitesi, merkezi konumu ve gecelik 30 euro fiyatıyla dikkatimi çekti. Uygun fiyata ve temiz bir yer arayanlar için ideal. (2 kişi için fiyat daha da düşüyor)

Frankfurt seyahatim boyunca görüp beğendiğim otelleri aşağıda sıraladım. Booking.com’a da mutlaka bakın derim çünkü anlık olarak %50-60 indirimli oteller bulunabiliyor.

• Hotel Cristall
• Hotel Steigenberger
• Intercity Hotel
• Hotel Hamburger Hof
• Frankfurt Hostel

H. Frankfurt’ta Nereye Gidilir?

Römerberg Meydanı

Ortaçağdan beri Frankfurt’un idare merkezi olan Römerberg Meydanı, Belediye Binası, Dom Katedrali gibi birçok önemli ve tarihi binaya ev sahipliği yapar.

Etrafında sıralanmış cafeler, restoranlar, eğlence mekanları, hediyelik eşya dükkanları ile görülmeye değer cıvıl cıvıl bir yerdir.

frankfurt-birgezgininnotlari

Meydanda Alman Mimarisi’ne örnek teşkil eden birçok bina, ortasında ise Adalet Çeşmesi adında bir çeşme bulunuyor. Önemli günlerde bu çeşmeden su yerine şarap akıtılıyormuş.

Frankfurt’un birçok yeri gibi buradaki binalar da 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir edilmiş fakat daha sonra aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiş.

• Christmas Market’ler (Noel Pazarları)

Yazımın başında da belirttiğim gibi bizim Aralık ayında Frankfurt’a gelme nedenimiz, şehrin her bir köşesine kurulan Noel Pazarlarıydı.

Çocuklar için kurulan atlı karıncalar, gerçek çam ağaçlarının süslenmesiyle ortaya çıkan yılbaşı ağaçları, hediyelik eşyalar, eğlenceli aktiviteler ve hot dog, sıcak şarap, elma şarabı, waffle vs. gibi muhteşem lezzetleriyle çok güzel vakit geçirebileceğiniz yerler.

frankfurt-birgezgininnotlari-romer-meydani

Römerberg Meydanı’nda, her yıl on binlerce insanı misafir eden Frankfurt’un en büyük Christmas Market’i kuruluyor. Sadece bu meydanda kurulan Noel Pazarı’na değil, gördüğünüz tüm Noel Pazarları’na uğramanızı öneririm. Fakat tartışmasız en iyisi burasıydı.

• Eiserner Köprüsü

Frankfurt’un ortasından geçen Main Nehri üzerinde, Eiserner adında bir köprü bulunur. Uzaklardan görseniz bile değişik mimari yapısıyla ve şehre hakim konumuyla mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bir yanında tarihi binalar, diğer yanında ise modern binalar bulunur.

frankfurt-birgezgininnotlari

Eğer herhangi bir araçla değil de yürüyerek geziyorsanız, muhtemelen buradan birkaç sefer geçeceksiniz (Araç trafiğine kapalıdır).

Bolca fotoğraf çekebileceğiniz ve şehri seyredebileceğiniz bu köprünün ilginç bir özelliği daha bulunur. Köprünün korkulukları, evlenen çiftler tarafından asılan renkli kilitlerle doludur. Manzara ile birleşince ortaya harika bir görüntü çıkıyor. Fotoğraf makinelerinizin veya telefon bataryalarınızın dolu olmasını öneririm.

frankfurt-birgezgininnotlari-eiserner-bridge

 

• Main Nehri Kıyısında Yürüyüş

Frankfurt’a gelip de Main Nehri kıyısında yürüyüş yapmadan dönmek olmaz. Toplamda 527 km uzunluğunda olan bu nehir, yalnızca şehri ortadan ikiye ayırmakla kalmıyor, etrafında birçok parka, tarihi ve modern binaya ev sahipliği yapıyor.

frankfurt-birgezgininnotlari-12

Burada yürüş yapabilir,çimlere yayılabilir,bisiklet sürebilir, mevsimine göre botla veya kanoyla tur atabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

• Main Tower (Main Kulesi veya Main Turm)

Frankfurt’un en yüksek binası olmasa da en meşhur modern binası olan bu 200 mt’lik gökdeleni şehrin hemen hemen her yerinden görebilirsiniz (en yükseği Commerzbank Kulesi–259 mt ).
Tepesinde tüm şehri görebileceğiniz bir restoran ve bir de gözetleme kulesi bulunuyor.

main-tower-birgezgininnotlari-manzara

Restoran, pazar ve pazartesi günleri kapalı. Yer bulmak zor olduğundan önceden yer ayırtmanız gerekiyor. Fakat gözetleme kulesi için aynı şey geçerli değil. 6.5 euro karşılığında gökdelenin en tepesine çıkıp manzarayı seyredebilirsiniz.

• 22 Lounge Bar

Burası tesadüfen bulduğumuz ve Main Tower’a alternatif olabilecek bir mekan. Hatta bence daha güzel.

Main Tower’ın hemen yanındaki gökdelenin 22. Katında bulunan bu mekanda, kaliteli müzik ve Frankfurt manzarası eşliğinde bir şeyler içebilirsiniz. Dört dörtlük kalite bir yer.

Cuma ve cumartesi günleri gece 3’e kadar açık. Fiyatlar fena değil. 1 şişe şarap ortalama 35 euro gibi. Sigara içilebilen bir alanı da var. Zamanınız varsa gitmenizi öneririm.

• Helium Cafe

Soğuk Frankfurt akşamlarında dışarıda oturabileceğiniz bir yer arıyorsanız Helium Cafe tam size göre. Bahçesinde ısıtıcıları olan mekanın çalışanları güler yüzlü ve fiyatları da gayet uygun. Özellikle kızarmış tatlı patatesi denenmeye değer.

Tam karşısında da başka bir Christmas Market kuruluyor. Frankfurt’da gördüğümüz en dolu mekandı diyebilirim. Pazar akşamı bile kalabalıktı. Merkeze yürüyüş mesafesinde olan ve gece geç saatlere kadar açık olan bu cafeyi ben çok beğendim. Tavsiye ederim.

• Goethe’nin Evi

Alman edebiyatının en önemli ismi olarak kabul edilen Johann Wolfgang GOETHE’nin, 28.08.1749 yılında doğduğu, çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği evdir.

Zamanın en konforlu evlerinden biri olan binanın tasarımı, Frankfurt tarzına göre, yani aydınlık ve neşeli bir sistem örnek alınarak tasarlanmış. Babası kraliyet danışmanı olduğundan, dönemin en lüks binalarından biriymiş.

1863 yılında Freies Deutches Hoschstift Vakfı tarafından satın alınmış ve restore edilmiş. Çalışanları ise ücretli değil tamamen gönüllü kişilermiş.

frankfurt-birgezgininnotlari-goethenin-evi

Zemin + 4 kat olan binanın son katı hariç her katını gezebilmek mümkün.

Bina içerisindeki odalar, Goethe’nin odası, Hanımefendinin odası, Cornelia’nın odası, müzik odası, kütüphane, şairin odası vs. gibi tek tek adlandırılmış (toplam 14 oda). Benim en çok ilgimi çeken ise Goethe’nin kütüphanesi ve ilk eserlerini yazdığı odası oldu.

Fakat şu ayrımı iyi yapmak lazım; burası bir edebiyat müzesi değil, Goethe’nin doğup büyüdüğü ve ilk eserlerini yazdığı evdir. Evin içinde ise, Goethe ve ailesinin eşyalarının haricinde çok değerli el yazıları, tablolar, grafikler ve diğer sanat eserleri koleksiyonları bulunuyor.

frankfurt-birgezgininnotlari-goethenin-evi

 

• Dom Katedrali 

Römer Meydanı’nda bulunan Dom Katedrali, 95 metrelik kulesi ile Frankfurt’un simge binalarından biridir.
Gotik tarzda mimari yapısı ve kırmızı taştan yapılmış olması nedeniyle hemen dikkatinizi çekecektir.
14. yüzyıldan kalmadır ve 2. Dünya Savaşı’nda diğer binaların aksine çok az zarar görmüştür.

frankfurt-birgezgininnotlari-15

Katedralin içi de en az dışı kadar ihtişamlıdır. Frankfurt’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

• Sachsenhausen

Main Nehri’nin kıyısında bulunan Sachsenhausen, Frankfurt’un gece hayatının, tarihi publarının, cafelerinin, alışveriş mekanlarının, müzelerin sıralandığı Museumsufer’in olduğu yerlerden biridir. Burada takılarak hoşça vakit geçirebilirsiniz.

İlgilenenler için yazıyorum, Sachsenhausen’de bir de bit pazarı bulunuyormuş fakat biz görmedik.

frankfurt-birgezgininnotlari-7

• Velvet Club

Gitmeden önce yaptığım araştırmalardan, Frankfurt’un en kaliteli gece kulübü olarak çıkardığım mekan burasıydı. Büyük bir binanın alt katında bulunuyor. Kapısında ise 3-5 tane bodyguard duruyor. Girişi çok sade ve basit dursa da içerisi oldukça hareketli. Yalnızca cumartesi akşamları dolu olduğunu düşünüyorum. Pazar günü içeri girmesek de önünden geçtik bomboştu. Club sevenler değerlendirebilirler.

• Modern Sanat Müzesi

Frankfurt’un en meşhur müzelerinden biri de burasıdır. 1991 yılında açılan müzede ünlü sanatçılara ait 5000 civarı sanat eseri sergilenmektedir. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız buradan başlayabilirsiniz.

• Senckenberg Müzesi

Senckenberg Müzesi, yılda ortalama 300.000 e yakın ziyaretçisiyle Avrupa’nın en büyük doğa müzelerinden biridir.

İçerisinde gerçek boyutunda dinozorlar ve yaklaşık 2000 e yakın doldurulmuş kuş örneği ile görülmeye değer bir sergisi bulunmaktadır.

• Alman Film Müzesi

Sinema tarihinin ilk zamanlardan günümüze kadar olan gelişimini anlatan bu müzeyi, özellikle film sektörüyle ilgisi olanların mutlaka görmesi gerekir.

Sergilenen eserlere sadece bakmıyor, birçok makineye dokunabiliyor ve onları kullanabiliyorsunuz.

frankfurt-birgezgininnotlari-5

Usta yönetmenler ve yapımcılar bile yeni bir film çekmeden önce ilham vermesi için bu müzeyi ziyaret ederlermiş. Bence zamanı ve merakı olanların mutlaka görmesi gereken bir müze.

• St. Paul Kilisesi (Paulskirche)

Almanya Meclisi’nin ilk toplandığı yer olan St. Pauli Kilisesi (Paulskirche), Almanlar için çok önemli ve siyasi simge durumunda olan bir binadır.

Neoklasik mimari yapısı ile Römerberg Meydanı’nın yakınında yol kenarında dikkatinizi çekecek olan bu binanın içerisine girmeseniz de en azından dışından bir görmek gerekir.

frankfurt-birgezgininnotlari-29

• Goethestrasse (Goethe Caddesi) ve Zeil Strasse (Zeil Caddesi)

Frankfurt’un en önemli alışveriş caddelerinden biri olan Goetherstrasse ve Zeil Strasse’de dünyanın en iyi markalarını satan birçok mağazayı bir arada bulabilirsiniz. Fakat yukarıda da dediğim gibi bence her şeyin en kalitelisi ve en ucuzu ülkemizde satılmakta olduğundan bu konudaki kararı size bırakıyorum.

Zeil Caddesi üzerinde MyZeil adında bir AVM bulunuyor. Bizimkilerden farklı hiçbir şeyi olmadığı için bu güzel şehirde Avm dolaşarak vaktinizi boşa harcamayın derim.

Bu iki önemli ve güzel caddeyi boydan boya turlamanızı ve etraftaki cafelerde zaman geçirmenizi öneririm.

• Alte Oper (Opera Binası)

Frankfurt’un en önemli Opera Binası olan Alte Oper, 2. Dünya Savaşı’nda bombalanan binalar arasında olmasına rağmen savaş sonrası aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Burada sadece opera değil birçok konser ve şov da sahnelenmektedir. Bu tarihi binada bir performans izlemek istiyorsanız haftalık veya aylık programa önceden bakmanız ve yer ayırtmanız gerekmektedir. Programa bu linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.alteoper.de/de/programm/index.php?genre=

Zamanı olanlar için Frankfurt’ta gezilmesi gereken diğer yerler ise şunlar;

• Stadel Müzesi
• Botanik Bahçesi (Palmengarten)
• The Hauptwache
• The Eschenheimer Kulesi
• Liebfrauenber Meydanı
• Kaiserstrasse (Tren Garı’nın karşısındaki cadde)
• Taunusanglage Parkı
• Brandt Meydanı

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Yorumlar
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,