Türkiye’nin en güzel 10 Bakir Koyu

Çocukla Seyahat Etmenin Püf Noktaları
17 Kasım 2016
Balkanlar’da Görülmesi Gereken 10 Köy
17 Kasım 2016

Koy koy gezmenin, huzura yelken açmanın, maviliklere dalmanın tam da zamanı. Türkiye eşsiz doğal güzelliklerle dolu. Koylarsa adeta karaya doğru denizin uzanmasıyla oluşmuş birer gizli hediye. Doğanın masmavi suları, kumsalları, manzarası ve yeşillikler içindeki en güzel koylar;

Seyahat yazarı, rehber, gezgin, fotoğrafçı, müzisyen ve gazetecilerden oluşan büyük jüri tarafından seçildi:


Jüri Üyeleri:

Serkan Ocak – Hürriyet Seyahat Yayın Yönetmeni

Saffet Emre Tonguç – Rehber, gezgin

Erdal İpekeşen – Tempo Travel Yayın Danışmanı

Eyüp Özel – Yacht Dergisi Yayın Yönetmeni

Sedat Kalem – WWF Türkiye Direktörü

Ahmet Zeki Apalı – TUREB Başkanı

Faruk Akbaş – Fotoğraf turları rehberi

Dicle Tuba Kılıç – Doğa Derneği Başkanı

Bahar Akıncı – Seyahat yazarı

Aykut Gürel – Besteci, müzisyen

 

1) Sadun Boro’dan yadigâr :OKLUK / MARMARİS – MUĞLA

Çam ağaçları, sakin deniz ve demir atmış tekneler unutulmaz manzara çıkarıyor. Eyüp Özel, “Tekneyle dünya turu yapan ilk Türk yelkenci olan Sadun Boro ile özdeşleşen koyda Boro’nun sağlığında yapılan Denizkızı heykelini selamlayıp Sadun Boro yürüyüş yolunda nefis bir yürüyüş yapabilirsiniz” diyor.

okluk

2) Hâlâ bakir: ADRASAN / KUMLUCA – ANTALYA

Beton binaların istilasına uğramadan hâlâ bakir kalan cennet. Öğleden sonra başlayan ve karadan denize doğru esen rüzgâr sayesinde koy dalgasız, adeta çarşaf gibi oluyor. Ahmet Zeki Apalı, “Yeşil ve maviye özlem duyanların vazgeçemeyeceği cennetten bir köşe” diye bahsediyor.

adrasan

3) Doğal akvaryum: AKBÜK / GÖKOVA – MUĞLA

Doğal bir akvaryum olan koyda deniz gözlüğüyle bakarsanız deniz canlılarını net olarak görebilirsiniz. Karia Antik Kenti’ni ve Keramos kalıntılarını gezip görebilmek de mümkün. Serkan Ocak, “Akbük’te dünyanın ıssız bir yerindeymişim gibi hissediyorum” diyor.

akbuk

4) Turkuvaz deniz: KABAK KOYU / FETHİYE – MUĞLA

Ölüdeniz’den Güney Likya Yolu üzerinde uğramanız gereken ilk doğa harikası. Turkuvaz sularında denizin, yürüyüş yollarındaysa doğanın tadını çıkarın. Bungalov tarzı ağaç evler ve çadırların olduğu kamplarda konaklamak da mümkün.

kabak-koyu-fethiye

5) Sakin sular: GİDERUS / CİDE – KASTAMONU

Karadeniz’in hırçın dalgalarının uğramadığı sakin sularıyla ünlü. Çevresiyse yemyeşil dik dağlarla çevrili. Fazla insan tarafından bilinmese de koy yat sahipleri arasında oldukça popüler. Her zaman sakin ve berrak olan suyunda dipteki balıkları görebilirsiniz.

giderus-cide

6) Tarihe yolculuk: GEMİLE KOYU / FETHİYE – MUĞLA

Koy ve plajın korunaklı yapısı, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili kumsalıyla sadece tekne sahiplerinin değil karayolundan gelenlerin de akınına uğruyor. Faruk Akbaş’a göre koyda yüzerken Aya Nikola Adası’na çıkıp dolaşmak başlı başına bir deneyim.

gemile-koyu-fethiye

7) Ressamdan kalan: BEDRİ RAHMİ KOYU / GÖCEK – MUĞLA

Bahar Akıncı koydan, “1974’te Bedri Rahmi’nin kayalara yaptığı çizimler paha biçilemez. Ayrıca el değmemiş bir koy” diye bahsediyor. Kuzeybatı yamacında Likya kaya mezarlarını görüp buradan Fethiye körfezinin manzarasına kendinizi kaptırın.

bedri-rahmi-koyu-gocek

8) Korunmuş koylar: ÇATI KOYLARI / GÖKOVA – MUĞLA

Bördübed Limanı’nın içinde bir ‘S’ çizen Küçük ve Büyük Çatı koylarına karadan ulaşılamaması doğal güzelliklerinin korunmasını sağlamış. Koyun etrafı çam ağaçlarıyla dolu. Rüzgâr almamasından dolayı denizi çarşaf gibi.

cati-koylari

9) Saklı cennet: İNGİLİZ KOYU / ULA – MUĞLA

Birinci Dünya Savaşı’nda bu saklı koyda gizlenen İngiliz gemilerinden dolayı koy bu ismi almış. Çam ağaçlarının gölgesinde kalan koya körfezin dalgalı suları uğramıyor. Turkuvaz renkli deniziyle öne çıkan bu cennet, tekne sahiplerinin uğrak noktası.

ingiliz-koyu

10) Bembeyaz kumlar: KLEOPATRA KOYU / GÖCEK – MUĞLA

Marcus Antonius’un, sevgilisi Kleopatra’ya olan aşkını ölümsüzleştirmek için dağa siluetini kazıttığı yer. Sedir Adası’ndaki beyaz kumlar Mısır’dan getirilmiş. Koyun etrafı ağaçlarla çevrili, denizi berrak ve irili ufaklı adalarla süslü.

kleopatra-koyu

 

Kaynak: Hürriyet-Kelebek

Yorumlar