Tippi Degre’nin Afrika’da Geçen İnanılmaz Çocukluğu

Beş Parasız Dünya Turu – Çağrı ÇANKAYA
17 Kasım 2016
2 Çocuğuyla Dünyayı Gezen Milyoner Çiftin Hikayesi
17 Kasım 2016

Tippi’nin Afrika’da Geçen İnanılmaz Çocukluğu

tippi-cocukluk-birgezgininnotlari

Anne ve babası vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Tippi Benjamine Okanti Degre, 4 Haziran 1990 yılında Güney Afrika kıtasında bulunan Namibya’da doğmuş. Tam da Namibya’nın bağımsızlığını kazanmasından 3 ay sonra.

tippi-degre-afrika

Tippi ismi, ABD’Lİ sinema oyuncusu ve hayvan hakları savunucusu olan Tippi Hedre’den esinlenerek koyulmuş.

Annesi Alain DEGRE ve babası Sylvie Robert DEGRE, Tippi’nin diğer çocukların aksine doğayla içi içe olabileceği bir çocukluk geçirmesini istemiş ve Namibya’ya taşınmışlar. Sadece bir arazi aracı, çadır ve birkaç parça eşyayla bu ülkede 10 yıl göçebe hayatı yaşamışlar.

tippi-okanti

Tippi’nin çocukluğunu farklı kılan şey onun Afrika bozkırlarında yırtıcı hayvanların ve ilkel kabilelerin arasında büyümüş olması. 10 yaşına gelene kadar en yakın arkadaşları abim dediği Abu adındaki fil, yavru bir zebra, J-R adli bir leopar, bir manda kurbağası , bir bukalemun ve bir çitaymış.

tippi-birgezgininnotlari-6

Tippi yerli halka kendisini çok sevdirmiş ve sanki onlardan biri gibi yaşamış. Yerliler de bildikleri her şeyi Tippi’ye öğretmişler.

tippi-kabile-afrika-birgezgininnotlari

Rüya gibi geçen 10 yıldan sonra ailesi Tippi’nin daha iyi bir eğitim alması için önce Madagaskar’a ve daha sona Fransa’ya taşınmışlar.

Tahmin ettiğiniz üzere Tippi uyum sorunları yaşamaya başlamış ve adapte olamamış. Uzun uğraşlar da sonuç vermeyince evde eğitim almasına karar vermişler ve adaptasyon sürecini zamana yayarak çözmüşler.

Tippi 6 yıl dayanabilmiş bu ayrılığa ve Afrika’ya yani ait olduğu yere geri dönmüş. Kabile halkıyla ve vahşi hayvan arkadaşlarıyla tekrardan kaynaşmış . Bundan sonraki hayatında ise hiç kopmamış Afrika’dan. Sürekli gidip gelmiş.

tippi-afrika

Ailesi Tippi’nin maceralarını anlatan “My Book Of Africa” adlı kitabını yayınlamış. Bu kitap çok tutulmuş. Bir çok ülkede en çok okunanlar listesine girmiş ve sonunda belgesel çekmeye karar vermişler. Discovery Cahnnel için “Around The World With Tippi” adında 6 adet belgesel çekmişler.

Hepimizin imreneceği bir çocukluk geçiren Tippi şuanda 26 yaşında. Üniversite eğitiminin yanında, vahşi yaşamın korunması için uğraşan bir aktivist.

tippi-26-yasinda

 

Tippi’nin muhteşem çocukluğundan fotoğraflar;

tippi-birgezgininnotlari-namibya

tippi-afrika-birgezgininnotlari

 

tippi-aslan-birgezgininnotlari

 

tippi-degre-2-birgezgininnotlari-afrika

 

tippi-birgezgininnotlari

 

tippi-namibya

 

tippi-degre

 

tippi-degre-birgezgininnotlari

 

tippi-degre-birgezgininnotlari-minik-kiz

 

tippi-cocukluk

 

Fotoğraflar: Sylvie Robert / Barcroft Media

 

 

Yorumlar