Karavanla Günde 8 Dolar Harcayarak Dünyayı Gezen Çift

2 Çocuğuyla Dünyayı Gezen Milyoner Çiftin Hikayesi
17 Kasım 2016
Halkidiki-YUNANİSTAN
17 Kasım 2016

Dünyayı dolaşmak ve farklı kültürleri, mekanları tanımak birçoğumuz için hayalden ibaret olurken, bazılarımız içinse hayatın vazgeçilmezi olabiliyor. Çok fazla parası olmayan; ancak aynı zamanda dünyayı çıplak gözle görmek isteyen Polonyalı çift, hepimizin hayallerini çoktan gerçekleştirdi bile.
Karol ve Aleksandra Lewandowski isimli Polonyalı çift, 600 Dolara eski bir karavanı satın alarak kendi keyiflerine göre temizlemiş, boyamış ve çadırlarını da alarak tam 6 yıl önce dünyayı görmek için yola koyulmuş…

6 yıl içinde 5 kıta’da 150.000 km yol yaparak da tam 50 ülke dolaşmışlar. Konaklamaya hiç para harcamayan Polonyalı çift, karavanın içerisinde kendi çadırlarında kalmış, aynı zamanda da kendi yemeklerini kendileri pişirerek, esasında dünyayı dolaşmanın çok da zor olmadığını bizlere kanıtlıyor.
Dünya turlarını hem web sitelerinde hem de çeşitli yabancı sitelerde paylaşan Polonyalı çift, 6 yıl boyunca günde 8 Dolar ile bu kadar fazla yer gezmenin mümkün olamayacağını düşünen kişilerin yorumları üzerine de küçük bir açıklama yapmak zorunda kalmışlar.  Bakalım ne demişler;

karavanla-dunyayi-gezen-polonyali-cift

“Bizim gezi hikayemizi dinleyen birçok kişi, günde 8 Dolar harcayarak 6 yıl boyunca nasıl dünyayı dolaştığımız konusunda sorular sormaya başladı. Daha kolay anlaşılması için merak ettiğiniz konular hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum. Gezilerimiz boyunca harcamalarımızın büyük bölümünü yakıt masrafı oluşturdu. İşte bu nedenle de yolculuğumuz boyunca başka gezginleri de karavanımıza alarak bu masrafı her zaman paylaştık. Ayrıca gezilerimiz boyunca bir yerde birkaç gün kalarak çok yavaş hareket etmeye çalıştık ve bu sayede de yakıttan tasarruf ettik.
Aynı zamanda gezilerimizde çektiğimiz fotoğrafları kartpostal haline getirdik. Bizleri takip eden blog ziyaretçilerimiz mükemmel güzellikteki yerlerin kartpostallarını satın alırken, bizlere 1 litre yakıt da almış oldular…”

“Çoğunlukla karavanımızın içindeki çadırlarda, sahil kenarlarında ya da dağlarda uyuduğumuz için de konaklamaya hiç para harcamadık. Dünyanın çeşitli yerlerinde birçok Polonyalı yaşıyor. Dolayısıyla bizleri de sıklıkla evlerinde misafir ettikler, yemeklerini paylaştılar. Aynı zamanda hiç tanımadığımız insanlar da bizleri evlerine kabul etti. Ucuz marketlerden alış veriş yaptık ve restoranlarda yemek yemek yerine, kendi pişirdiklerimizi yedik.  Örneğin Avustralya’da, kanguru eti yedik. Çünkü bulabildiğimiz en ucuz yiyecek oydu.
Karavanımız çok eski olduğu için sıklıkla bozuldu. Ancak yol boyunca kendi kendimize tamir etmeyi öğrendik. Tamirciye ihtiyaç duyduğumuzda ise, yolculuğumuzdan etkilenip katkıda bulunmak istedikleri için çoğunlukla bizlerden para almadılar.”

“Karavanımızın içinde 150 litre kapasiteli su tankı olduğu için yıkanmak için de para harcamadık. Bazen ise gölleri, nehirleri kullandık. Kıtalar arası yolculuklarımızda ise arabalı gemileri kullandık. Buna benzer maliyetli konularda ise kendimize zaman zaman reklam karşılığı sponsorlar bulduk. Karavanımızın üzerinde sponsorlara ait reklamları görebilirsiniz.
Gezilerimize ilişkin hikayelerimizi paylaştığımız sitemiz, Polonya’nın en popüler gezi sitelerinden bir tanesi. Aynı zamanda 2 tane de gezi kitabı çıkardık ve buradan da bir miktar para kazanabiliyoruz. Bazı zamanlarda ise kendi mesleğimiz olan IT ve Grafik Dizayn konularında da online işler yapıyoruz.”

Dünyayı dolaşan Polonyalı çiftin bizleri kıskandıran gezi hikayelerini, kendi hazırladıkları fotoğraf galerisi üzerinden okuyalım.

Bizler, eski bir karavanla dünyayı dolaşan iki Polonyalıyız…

karavanla-dunyayi-dolasan-cift

 

Dünyayı dolaşmak istedik; ancak yeterli paramız yoktu. Biz de 600 Dolarlık eski bir araba satın aldık ve karavan haline getirdik…

karavanla-dunyayi-polonyali-dolasan-cift

 

Hemen ardından da çadırlarımızı ve yiyeceklerimizi de hazırlayıp hemen yola koyulduk…

karavan

 

6 yıl içinde 5 kıta’da 50 ülke gezdik ve 150.000 km’den fazla yol yaptık…

polonyali-cift

 

Dünyanın en güzel dağı olan Grand Canyon’u gördük…

polonyali-cift-karavan

 

Ve İrlanda’daki büyüleyici Acı Bakla çiçeklerini de…

1

 

Açık hava kaplıcalarında yıkandık…

2

 

İrlanda’nın inanılmaz yeşilliklerine daldık…

3

 

Dünyanın en güzel yerlerinde fotoğraflar çektik…

5

 

Norveç’in yüksek kayalarına tırmandık…

6

 

İtalya’da kendimizi sakinleştirdik…

7

 

Sahara Çölünde deve sürdük…

8

 

Amerika’da vadileri ziyaret ettik…

9

 

Grand Canyon manzarasında akşam yemeğimizi yedik…

10

 

Ve yılbaşını karavanımızda kutladık…

11

 

Konaklamaya para harcamak yerine dağda, karavanda ya da sahil kenarlarında uyuduk…

12

 

Yemek için de para harcamadık. Kendi kendimize ne pişirdiysek onu yedik…

13

 

Sık sık bozulan eski arabamızı tamir etmeyi bile öğrendik…

14

 

Doğanın içinde uyuduk ve çeşit çeşit hayvanla karşılaştık…

15

 

Gezimiz hakkında yazılar yazdığımız blog, Polonya’da meşhur olmaya başladı ve bize katılan insanlar çoğaldı…

16

 

Yol boyunca hayatımıza bir şeyler katan yeni insanlarla karşılaştık…

17

 

En sonunda ise Sahara Çölünde nişanlandık.

18

 

Durduk mu? Hayır! Hala yollardayız…

 

Fotoğraflar: Wojciech Lewandowski | Polonyalı çift

Kaynak: www.boredpanda.com – www.polonyadayiz.com

Yorumlar