Avrupa’nın En Eski Köyü – HALLSTATT

Masallar Ülkesi – TAYLAND
30 Eylül 2016
Klasik Müziğin Başkenti – VİYANA
27 Ekim 2016

HALLSTATT – Avrupa’nın En Eski Köyü
Hallstatt Gezi Rehberi

Hani her şeyi bırakıp, gidip de yaşamak istediğimiz o sakin ve huzurlu köy var ya, ya da çocukluğumuzun ressamı Bob Ross’un “belki şurada küçük, mutlu bir ağaç vardır” diyerek o harika manzara resimlerini yaptığı köy. İşte orası tam da burası.

Hallstatt, tüm renkleri barındıran doğası, biraz koyu renkli gölü ve tam bir tasarım harikası ahşap evleriyle dünyanın en güzel köyü olabilir. Zaten birçok oylamada da bu ödüle layık görülmüş.

Burada hiç unutamayacağımız 2 gün geçirdik ve yolu bir gün buraya düşecek olanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm bilgileri sizler için yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.


A-) Hallstatt Hakkında Bilgiler

hallstatt-foto-skywalk

 

Hallstatt, Avusturya’da Hallstatt Gölü kıyısında, dört tarafı dağlarla ve yemyeşil ormanlarla çevrili, 2-3 katlı ahşap evleri olan, yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı küçük ve şirin bir köy. Avrupa’nın en eski yerleşim yeri. Dünya mirası olması nedeniyle 1997 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmış.

Dünyanın en eski tuz madenleri burada bulunur. Bilim adamları tarafından bu madenlerin 250.000.000 yıl önce oluştuğu ve dağın içinde yaklaşık 30 km’lik bir alanı kapladığı kanıtlanmıştır.

Avusturya’ya bağlı olduğundan Schengen Vizesi geçerlidir. Yani Türkiye’den vize istenmektedir. Yeşil pasaportlular ise vizesiz seyahat edebilirler.

Bir ucundan diğer ucu yürüyerek yaklaşık 30 dk. sürmektedir. Hallstatt’ı gezmek için kimisine göre 2-3 saat yeterli iken, kimisine göre haftalar yetmemektedir. Bu nedenle de burada ne kadar süre kalmak gerektiğiyle ilgili karar vermek biraz zor. Ben, en azından 1 gece kalıp özellikle son vapurdan sonra (18.15) Hallstatt’ın sakinliğine ve huzuruna tanık olun derim.

Özellikle Çinli turistlerin fazla tercih ettiği bir yer. Gelen turistlerin %90’ı Çinli diyebilirim. Sabah ilk feribotla geliyorlar ve son feribota kadar Hallstatt’ta takılıyorlar. Ben, bizdeki günübirlikçilere çok benzettim. Burayı o kadar çok seviyorlar ki 2012 yılında köyün birebir kopyasını Çin’in Guangdong eyaletinin Huizhau şehrinde inşa etmişler.

 

B-) Hallstatt’a Ne Zaman Gidilir?

img_4485Hallstatt’a her mevsim gidilebilir. Fakat kışın yolların karlı, havanın soğuk olması nedeniyle ulaşım ve dolaşım biraz zor olabilir.  Kayakseverler ise kesinlikle kışın gitmeliler. Etrafında çok güzel kayak merkezleri var.

Benim tercihim sonbahar. Bir ağaçta yeşilin ve kırmızının tüm tonlarını görebileceğiniz, harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir dönem. Hatta Eylül ortası ile Ekim sonu arasındaki zaman dilimi bence ideal.  Ancak Hallstatt’ın her mevsimin ayrı bir güzelliği olduğundan eminim. Zaman ve bütçenize göre ayarlama yapabilirsiniz.


C-) Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a birçok şekilde gidilebilir. Türkiye’den gidenler için en kolayı Viyana’dan veya Salzburg’dan gitmektir. Viyana’dan gidiş, Salzburg’dan gidişe göre biraz daha uzun olsa da Hallstatt-Viyana gezisini beraber düşünürseniz daha randımanlı bir tur olacağı kanaatindeyim. Çünkü Viyana’da görülecek yerler Salzburg’dakilerden daha fazla.

İstanbul’dan Viyana ve Salzburg’a THY ve Pegasus’un günde ikişer seferi bulunmakta.

Viyana veya Salzburg üzerinden gidecekseniz “otobüs-tren-feribot” kombinasyonlarını kullanarak ya da kiralık araçla gidebilirsiniz. Biz kiralık araçla gittik. Önceden kiralamış olduğumuz aracı Viyana-Flughafen Havaalanı’ndan teslim aldık. Tam olarak 320 km’lik bir yolculuktan sonra Hallstatt’a vardık. Yolların büyük kısmı otoban olduğundan yolculuğumuz yaklaşık 3 saat sürdü.

Araç kiraları günlük 40 euro civarında. Eğer navigasyonlu bir araç tercih ederseniz hiç zorlanmadan güle oynaya Hallstatt’a varırsınız. Biz günlüğü 48 euroya 2016 model-dizel-Seat Leon kiraladık. Türkçe navigasyonu da vardı ve çok rahat ettik.

Hallstatt’ın içerisinde yabancılar için otopark yeri yok. Fakat hemen dışında 4 tane büyük park yeri var (P1-P2-P3-P4). Aracınızı bunlardan birine bırakabilir ve kalacağınız yere 10 dk yürüyerek ya da shuttle ile ulaşabilirsiniz. Otelinizle önceden iletişime geçerseniz otelinizin hangi park yerinden shuttle’ı olduğunu öğrenir ve aracınızı o otoparka bırakırsınız. Çünkü her otelin shuttle hizmeti aynı otoparktan olmuyor. Shuttle gidiş ve dönüş için bedava. Otopark ücreti ise otel müşterisi olanlara günlük 9 euro, otel müşterisi olmayanlara 14 euro.

 

Hallstatt’a Viyana’dan gidecekseniz;

Trenle Ulaşım: Viyana-Salzburg arasındaki trene binecek ve Attnang-Puchheim durağında ineceksiniz. Daha sonra Bad Ischl ve Obertraun yönüne gidecek trene binecek ve indiğiniz yerde (Hallstatt durağı) sizi karşılayan feribota binerek 10 dk’lık yolculuktan sonra Hallstatt’a ulaşacaksınız.

Otobüsle Ulaşım: Viyana’dan Obertraun’a direkt otobüs var. Otobüsten indiğinizde ise feribotla Hallstat’a ulaşabilirsiniz. Bu güzergahın handikapı sürenin uzun olması (yaklaşık 4 saat).

hallstatt-manzara2

Otobüs ve Trenle ulaşım: Viyana-Flughafen Havaalanı’ndan otobüsle Puchheim’e gidecek ve buradan trenle Obertraun’a gideceksiniz. İndiğiniz yerde ise feribota bineceksiniz.

Not-1: Viyana Havaalanı binasının kapısından çıkar çıkmaz karşınıza birçok otobüs ve tren durağı çıkacak. Burada sorarak ve sefer saatlerine bakarak da nasıl gideceğinize karar verebilirsiniz.

Not-2: Hallstatt’a giden son feribot saat 18.15’de. Kaçırmamaya dikkat edin.Eğer kaçırırsanız taksiyle gitmek zorunda kalırsınız, bu da belki biraz pahalı gelebilir (30-40 euro civarı tutabilir).

Hallstatt’a Sazlburg’dan gidecekseniz;

Trenle Ulaşım: Salzburg-Viyana arasındaki tren hattında Attnang-Puchheim durağında inecek ve buradan Bad Ischl ve Obertraun tarafına giden trene bineceksiniz. Hallstatt durağında inecek ve buradan feribotla Hallstatt’a geçeceksiniz.

Otobüsle Ulaşım: Salzburg’dan önce 150 no’lu otobüse binerek Bad Ischl’e geçip, 542 no’lu otobüse binip Gossau’ya gideceksiniz. Buradan ise 543 no’lu otobüsle Hallstatt’a geçebilirsiniz. Bu güzergahta feribot yok.

Otobüs ve Trenle Ulaşım: Salzburg’dan 150 no’lu otobüsle Bad Ischl’e geçiyor, buradan trenle Hallstatt durağına geçiyorsunuz. Bu duraktan ise her treni karşılayan bir feribot olduğundan kolayca karşıya geçiyorsunuz.

Not-3: Bence maliyet ve zaman açısından en kolayı araba kiralamak. Eğer Türkiye’de araba kullanıyorsanız Avrupa’nın her yerinde güle oynaya araba kullanabilirsiniz. Hiç korkmayın, girişken olun derim. Ben de Avrupa’da araba kullanmaya yeni yeni alışıyorum ve hiç zorluk çekmiyorum.


D-) Hallstatt’dan Ne Alınır?

Aslında bence Hallstatt’tan bol bol temiz hava alınır 🙂 ama ben yine de dikkatimi çeken ve buradan alınabilecek şeyleri araştırdım.

Hallstatt denince ilk akla gelen tuz olur. Doğal tuz – balık tuzu – sarımsaklı şili tuzu – bitkisel tuz – pizza tuzu ve salata tuzu olmak üzere birçok çeşit tuz satılmaktadır. Bunlardan mutlaka alınması gerekir, gerçekten çok güzel tadları var ve yemeklere ayrı bir hava katıyorlar.

Ahşap ağırlıklı hediyelik eşyalar veya değişik modellerde şapka, eldiven gibi şeyler de alınabilir.

Benim dikkatimi çekenler bunlar oldu. Siz belki bunlardan farklı şeyler de bulabilirsiniz.

hallstatt-hediyelik-esya

Not: Burada adım başı hediyelik eşya satan dükkanlara rastlayacaksınız. Ben tek tek isim vermedim çünkü hepsi hemen hemen aynı şeyleri satıyor.


E-) Hallstatt’ta Ne Yenir?

Ben bu güzel köyün damak tadını çok beğendim. Öncelikle yaban mersini reçeli soslu (lingonberry) ve limonlu Viyana Şinitzel (domuz, hindi, tavuk, dana) mutlaka denenmeli.
Hallstatt’a özgü Das Bier birasının içimi çok yumuşak, %5 alkollü, fakat bizdeki biralara benzemiyor. Adamlar bu işi gerçekten çok iyi biliyorlar. Sanırım buğday birası. En ufak bir şişkinlik yapmıyor. Deneyin hak vereceksiniz. Dört dörtlük bir bira.

Tatlıları ise o kadar hafif ki sanki hiç şeker kullanılmamış gibi. Orman meyveli cheesecake ve adını hatırlamadığım elmalı tatlılar çok başarılıydı.

Bir Macar lezzeti olan Gulasch çorbası burada çok meşhur. Tek kelimeyle muhteşemdi. Mutlaka denenmeli.

hallstatt-snitzel

 


F-) Hallstatt’da Nerede Kalınır?

Hallstatt’ta 30-250 euro arasında konaklamak mümkün. Burada fiyat kadar önemli olan şey kalacak yer bulabilmek. Çok az sayıda otel var. Fiyatlar bu yüzden çok yüksek. Eğer uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız Booking.com’da olmayan kiralık odalar da var (internette araştırınca göreceksiniz). Bu odalardan birinde geceliği 30-60 euro arasında kalabilirsiniz.

Hallstatt’ta manzarası kötü, eskimiş ve estetik olmayan bina olmadığı için bence nerede kalırsanız kalın, kaldığınız yeri çok seveceğinizden eminim. Biz bu sefer bütçemizi biraz zorladık ve 4 ay öncesinden ayarlamış olduğumuz geceliği 235 euro olan Seehotel Grüner Baum’da kaldık.

Hayatımda kaldığım en iyi iki otelden biriydi (Diğeri Küba’daki Nacional Hotel’di). Göle sıfır, içerisinde en az 15 m2 banyosu ve bir o kadar da balkonu olan kocaman bir odamız vardı. Manzarasına doyamadık. Diğer otellere de dikkat ettim, hepsi güzeldi ama bence burası Hallstatt’ın en iyi oteli. Çok para vermiş olsak da her kuruşuna değdi. Bütçeniz uygunsa tavsiye ederim.

Otelinizi en az 2-3 ay öncesinden ayarlayın, yoksa yer bulamayabilirsiniz. Dikkatimi çeken ve diğerlerinden bir tık daha hoşuma giden oteller ise şunlar;

•Heritage Hotel

•Pension Hallberg

•Hallstatt Hideaway

 

G-) Tur Maliyeti

hallstatt-market-square-2

Biz Hallstatt tatilimizde biraz fazla para harcadık, fakat bu durum bizim tercihlerimizden kaynaklandı. Sadece uçak biletlerini Pegasus’un kampanyasından aldığımız için çok ucuza getirebildik. Pegasus kampanyalarını yakından takip ederseniz çok ucuza bilet bulabilirsiniz.

Aşağıda 2 kişi için 2 günlük Hallstatt gezimizin toplam maliyet hesabını yaptım. Siz de bu fiyatlara bakarak kendinize göre bir maliyet tahmini yapabilirsiniz.

Uçak bileti (2 kişi gidiş-dönüş) 350 TL
Otel (2 gece) 1500 TL
Otopark ücreti (2 gün) 50 TL
Benzin (gidiş-dönüş) 130 TL
Araç kirası (2 gün) 280 TL
Hallstatt toplam harcama 750 TL
TOPLAM 3060 TL

Not: Biletinizi önceden alarak, biraz daha uygun bir yerde konaklayarak ve dikkatli harcayarak 2 kişi için, 2 günlük Hallstatt gezisini 2000TL civarına mal edebilirsiniz.


H-) Hallstatt’ta Nereye Gidilir?

hallstatt-sky-walk

 

Hallstatt çok küçük bir yer olduğundan hemen hemen bütün mekanların önünden defalarca geçeceksiniz. Gerçekten hepsi de birbirinden güzeller. Çok seveceğinizden eminim. Bu bölümde görüp beğendiğim yerlerle ilgili, özellikle zamanı kısıtlı olanlara faydalı olabileceğini düşündüğüm küçük bir analiz yapmaya çalıştım.

-Salzwelten (Tuz Madeni) – Skywalk

Salzwelten (Tuz Madeni), Halstatt’ta ilk önce görülmesi gereken yer diyebilirim. Merkezden yürüyerek yaklaşık 5 dk’lık bir yolculuktan sonra füniküler istasyonuna varıyor ve füniküler ile 2 dk’lık bir tırmanışın ardından tepeye çıkıyorsunuz.

Burada Hallstatt’ın o çok meşhur dünyanın en eski tuz madenini rehber eşliğinde gezebilir, ilginç mezar, çeşme ve kiliseleri görüp, Skywalk adı verilen ve Unesco tarafından manzarası koruma altına alınan yerde Hallstatt ve Obertraun’un muhteşem manzarasını seyredebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Not-1: Füniküler istasyonunda değişik fiyatlı paketler mevcut, fakat biz çıkış-iniş ve tuz madenine giriş paketini seçtik. En kısa sürede ve en ucuza, yukarıdaki her şeyi yapabileceğiniz tek paket bu. Kişi başı yetişkinler için 30 euro, çocuklar için 15 euro . Bazı oteller için, otel müşterisiyseniz kişi başı 2 euro indiriminiz var. Bu indirimden faydalanmak için otelinizin size verdiği indirim kartını yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Not-2 Eğer zamanınız varsa ve kondüsyonunuza güveniyorsanız yukarıya yürüyerek de çıkıp inebilirsiniz. Bu şekilde hem güzel bir doğa yürüyüşü yapmış hem de sadece tuz madenine giriş için para ödemiş olursunuz (yetişkin 22 euro).img_4441

Füniküler ile tepeye ulaştıktan sonra panoramik bir asansör ile tekrardan yukarı çıkıp Skywalk adı verilen yere ulaşıyorsunuz. Burada etrafı biraz seyrettikten sonra yaklaşık 15 dk hafif dik bir yoldan yürüyerek tuz madenine varıyorsunuz. Bu yürüyüşünüz esnasında kelt mezar – anıt çeşme – Barbara’nın Kilisesi gibi ilginç yerler göreceksiniz. Göreceğiniz yerler ise sırasıyla şöyle:

•Funicular Station (Füniküler İstasyonu)

•Panoramic Elevator (Panoramik Asansör)

•Skywalk

•Celtic Grave (Kelt Mezar)

•Memorial Fountain (Anıt Çeşme)

•St. Barbara’s Chapel (Aziz Barbara’nın Kilisesi)

•“Alto Schmiede” Arceology

•Bronze Age Hot

•Salzvelten (Tuz Madeni)

Not-3: Hallstatt’tan füniküler ile yukarı çıkıp yukarıda yazan yerleri gezip, geri aşağı inmeniz yaklaşık 2.5-3 saatinizi alıyor. Sadece tuz madenini gezmek 2 saate yakın sürüyor. Zamanınızı iyi ayarlamanızı öneririm.

Tuz madenini gezmek ve sadece sudan oluşabilecek olan tuzun, o dağın içine nasıl yerleştiği ile ilgili kanıtlanmış hikaye çok etkileyici.

Not-4: Tuz madeninin içerisinde inişler kaydırak ile sağlanıyor. Girişte, kayarken elbiseleriniz zarar görmesin ve daha rahat kayın diye tuluma benzeyen bir kıyafet giydiriyorlar. Madende inişler için başka bir yol bulunmuyor. Tek yol kayarak inmek. Zaten gezi, rehber eşliğinde olacağı için, rehberiniz size tüm detayları anlatacaktır. Korkacak bir şey yok, çok basit ama görünce şaşırmayın diye yazıyorum.

-Beinhaus (Kemik Evi)

Hallstatt merkeze 5 dk yürüme mesafesinde ve hafif tepede gözünüze bir kilise çarpar (Parish Church). Bu kilisenin içerisinde ise 1200 tane kafatasının saklandığı bir yer vardır. İşte Beinhaus burası.

hallstatt-beinhauss-2

Zamanla kilisenin bahçesindeki mezarlık dolmuş ve cenazeleri gömecek yer kalmadığından mezarları açmaya karar vermişler. Çok yer kaplayan büyük kemikler ve kafatasları çıkarılarak kurutulmuş, temizlenmiş ve buraya koyulmuş.

Mezarlıklar çiçeklerle dekore edildiği için, kafatasları da çiçek motifleriyle süslenip boyanmış. Bu sevginin sembolüymüş. Bu gelenek 1700 yılında başlamış.

hallstatt-beinhauss

En son kafatası ise 1983 yılında ölen bir kadına ait. Kadının vasiyeti üzerine öldükten 12 yıl sonra (1995 yılında) mezarı açılarak kafatası ve kemikleri buraya koyulmuş. Bu kafatasının diğerlerinden farkı ise altın dişin hala duruyor olması. Odadaki haç işaretinin hemen altında görebilirsiniz.

-Welterbe Museum (Hallstatt Müzesi)

Hallstatt merkezde, Hallstatt’ın tarihi ve gelişimini anlatan bir müze. İçerisinde eski tip kıyafetler, ev eşyaları, Bronz Çağ’dan kalma savaş aletleri, tıbbi malzemeler, kap – kacak gibi şeyler göreceksiniz.Güzel bir müze. Her gün 10.00’da açılıyor. 16.00’da kapanıyor. İçeri son giriş saati ise 15.00. Gezmesi yaklaşık 1 saat sürüyor.

hallstatt-muzesi-welterbe-museum

 

-Braugasthof

Hallstatt Gölü’nün kenarında, bir çınar ağacının altında bulunan ve buranın en meşhur restoran-cafesi. Gezerken önünden birkaç kere geçeceksiniz. Porsiyonu 14 euro olan, yaban mersini reçeli ve limon soslu Viyana şinitzelini (domuz, tavuk, hindi) denemenizi tavsiye ederim. Çok güzeldi.

hallstatt-braugasthof

 

-Marktbeisl Zur Ruth

Hallstatt merkezde (Market Square) bulunan ve gece açık olan tek bar diyebilirim. Hiperaktif sahibesiyle kesinlikle sohbet etmelisiniz. Çok şeker bir bayan. İç dekorasyonu ise ayrı bir güzel. Akşamları sadece içecek ve Gulasch çorbası servisi yapılıyor. Sigara serbest. Burası, gulasch çorbası ve Das Bier birası tadabileceğiniz, bir yandan da günün yorgunluğunu atabileceğiniz en uygun yer diyebilirim.

-Cafe Zum Muhlbach

Hallstatt’ta en beğendiğim ve son zamanlardaki en güzel tatlıyı yediğim yer kesinlikle burasıydı. Tatlıları sanki hiç şeker kullanmadan yapmışlar. Biz, orman meyveli cheesecake ve elmalı tatlı yedik, gerçekten harikaydı. Ayrıca 5-6 çeşit tatlıları daha var ve hepsi de birbirinden güzel görünüyordu. Mutlaka uğrayıp bir kahve eşliğinde tatlı yemelisiniz. Halstatt’ın hemen hemen tüm mekanlarında olduğu gibi burada da içeride sigara içilebiliyor.

hallstatt-cafe-zum-muhlbach

-Elektrikli Botla Gölde Gezi

Hallstatt’ın en önemli aktivitelerinden biri de elektrikli botla gölde tur atmakmış. Fakat elektrikli botlar sadece Nisan ve Eylül ayları arasında kiralandığından biz kiralayamadık. Kiralamak isteyenler için küçük bir araştırma yaptım.

Burada bot kiralayan birçok yer mevcut. Saati 15-20 euro arasında değişiyor. Gölün kirlenmesini önlemek için sadece elektrikli botlara izin veriliyormuş. Eğer gezinizi Nisan-Eylül arasında bir tarihe denk getirebilirseniz şarabınızı da yanınıza alıp çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir bot turu yapabilirsiniz.

-Hallstatt Lutheran Church

Feribot iskelesinin hemen yanında bulunan kilise. Geçerken bir uğrayıp içeriyi gezebilirsiniz.

hallstatt-lutheran-church

-Cafe Derbl

Hallstatt Meydan’da (Market Square-Marktplatz) bulunan sarı binanın altındaki şirin cafe. Ön tarafında küçük bir oturma alanı var. Zamanınız kalırsa burada zaman geçirebilirsiniz.

hallstatt-cafe-derbl

 

-Die Gemischtwarenhandlung am See Cafe

Hallstatt Lutheran Church’ün karşısında bulunan, hem alışveriş yapıp hem de birşeyler yiyebileceğiniz yer. Elmalı keki çok iyi fakat mekan bana biraz fazla turistik geldi.

hallstatt-martbeisl-zur-ruth-cafe-bar

 

-Gasthof Simony

Meydanda tam köşede bulunan kırmızı bina. Otel ve cafe bir arada. Zaman kalırsa gidip “Das Bier” içmenizi öneririm.

hallstatt-gast-of-simony

 

-Hallstatt Imbis

Feribot iskelesinin önünde, Lutheran Church’ün tam yanında Türklerin işlettiği bir büfe bulunuyor. Döner, hamburger, hot dog gibi fast food yiyecekler yemek istediğinizde burayı tercih edebilirsiniz. Çinli turistler tarafından çok tercih edilen bir yer. Önünde sürekli kuyruk var.

hallstatt-imbis-bufe

 

Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim… Blog yazılarımı tamamladıkça siteye ekleyeceğim…

Yorumlar
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,